1 KM Mesafede Kablosuz İnternet Bağlantısı Nasıl Kurulur?

uzak mesafe internet aktarımı Teknoloji
Merhaba değerli okurlar;

Bugün sizinle 1 km mesafeden nasıl internete bağlanabileceğimizi püf noktaları ile birlikte öğreneceğiz. Lafı fazla uzatmadan hemen konuya girelim. Bu işlemler için 2 adet dış ortam Access Point’e ihtiyacınız var biri verici diğeri ise alıcı olarak çalışacak. Cihazların POE destekli olmasına dikkat edin yani yanındaki aparatla en azından 10 metre mesafeden hem elektrik gücünü hem de bağlantıyı tek bir cat5 kablo ile sağlayacağız. Ekstra bir elektrik kablosu çekmemize gerek kalmasın. Benim kullandığım cihazların ikisi de  TPLink TL-WA5210G siz bir üst modelini kullanabilirsiniz.

İşe ilk önce Access Point olarak çalışacak cihazı yapılandırmakla başlayalım.  Access Pointlerin çalışma mantığını biliyorsunuzdur. Ancak ben burada bazı püf noktalarına değinmek istiyorum. Elimdeki cihazın ip aralığı 192.168.1.1 modemimin ip adresi de aynı dolayısıyla cihazı direk bilgisayarıma bağlayıp cihazın ip aralığını modemimin ip aralığıyla çakışmayacak şekilde ayarlıyorum. Bunun için cihazı ağ kablosu ile direkt bilgisayara bağlayıp bilgisayarınızın ip adresini 192.168.1.2 alt ağ maskesini 255.255.255.0 ve varsayılan ağ geçidini 192.168.1.1 şeklinde ayarlayın değilse cihazın arayüzüne giriş yapamazsınız. Ayarladıysanız tarayıcıyı açıp adres çubuğuna 192.168.1.1 yazıp enter tuşuna bastığınızda sizi bir şifre ekranı karşılayacak kullanıcı adı ve şifreye “admin” yazıp giriş yapın. Sizi bir sihirbaz karşılayacak “exit” butonuna basarak sihirbazı atlayın biz ayarları kendimiz adım adım yapacağız.

 1. İlk önce cihazımıza modemimize uygun bir ip atamamız gerekiyor ki modemimizle çakışmasın. Bu arada bu cihazlar otomatik ip almaz siz ip vermezseniz cihaz varsayılan 192.168.1.1 ip adresinde kalacaktır. Burada yapılan en büyük yanlış ki bu bilgisayarlar için de geçerlidir vereceğiniz ip adresi hem modemin ip aralığında olmalı hem de modemin DHCP yani cihazlara sağladığı otomatik ip aralığı dışında olmalı. Değilse internet çok yavaş çalışacak hatta modem bazen bağlantıyı koparabilir. Kurumlarda yaşanan en büyük sıkıntılardan biridir bu DHCP konusu. Yani modem 192.168.1.100 ile 192.168.1.200 arasında otomatik ip dağıtıyor cihazlara siz bu cihaza bu aralıkta bir ip verirseniz modem çok büyük ihtimalle problem çıkaracaktır. Sol taraftaki panelden “network” bağlantısına tıklayıp ip adresini değiştirin. Ben 192.168.1.219 yaptım. Alt ağ maskesi aynı kalsın 255.255.255.0 Gateway yazan yere 0.0.0.0 yazıp kaydedin ve biraz bekleyin cihaz yeniden başlayıp tekrardan giriş yapmak zorunda kalabilirsiniz unutmayın tarayıcıya bu sefer cihaza atadığınız ip adresini yazacaksınız.
 2. “Operation Mode” seçeneğine gelin ve AP seçeneğinin seçili olduğundan emin olun değilse seçip kaydedin.
 3. “DHCP” seçeneğine gelip DHCP Server”‘ı “Disable” yapın. Buradaki seçenek eğer çok fazla cihaz bu cihaz üzerinden internete çıkış yapacaksa “Enable” yapılabilir. Ama çoğu zaman iki Access Point arasında sorun çıkardığı için ben kapatıyorum. Bu konuya daha sonra detaylı bir şekilde değinelim!
 4. Geldik en önemli noktaya panelden “Wireless” seçeneğine tıklayın.
  1. Açılan menüden “wireless mode” seçeneğine gelip açılan sayfadan en başta “Access Point”‘i seçin hemen altındaki “Enable SSID Broadcast”‘de seçili olmasına dikkat edin ve kaydedin. Unutmayın yaptığınız her işlemin sonunda sayfanın altında “save” butonuna tıklayıp kaydediyoruz ve cihazın yeniden başlayıp aktif olmasını bekliyoruz.
  2. “Basic Setting” seçeneğinde;
   1. Region: United States’i seçiyorum ve yanındaki “Enable High Power Mode” seçeneğini aktif ediyorum. Dikkat ederseniz Türkiye’yi seçtiğimde cihaz 8dbm gücünde çalışacak anlaşılan her ülkenin bir kısıtı var ama United States’i seçtiğimde cihazın en yüksek kapasitesi olan 27dbm gibi müthiş bir sinyal gücü ile çalışacaktır. burada bir örnek tuğla duvar sinyali 4dbm zayıflatmakta.
   2. SSID: Burada kablosuz bağlantınıza bir isim verin modemdeki kablosuz bağlantınıza verdiğiniz isim gibi.
   3. Channel: Buradaki kanal mevzusu çok önemli çünkü yaptığım denemelerde en sorunsuz bağlantıyı 6’ıncı kanalı seçerek bulabildim. Nitekim her üreticinin ürettiği cihazlarda hangi kanalda daha iyi performans alabileceğimizi ürünle beraber gelen kitapçıklarda görebilirsiniz. TP-Link’in internet sitesinde de bu yönde bir bilgi mevcut. Bu noktayı atlamayın ne alakası var demeyin tecrübeyle sabittir hangi kanalı seçtiysem bağlantım hep kopup duruyordu. Mesela AirTies cihazlar da en iyi performansı 11. kanalda alırsınız.
   4. Power seçeneğini tekrar kontrol edelim 27 dbm ve Mode 802.11g de olacak. Ayarları kaydedin.
  3. “Security Setting” menüsünden bir güvenlik ayarı seçin ben WPA-PSK/WPA2-PSK seçeneğini tercih ederim çünkü WEP şifresi biliyorsunuz çok çabuk kırılabiliyor. İyi bir şifre belirleyip ayarları kaydedin.
  4. Distance Setting menüsünde bağlantınızın kaç km mesafede olduğunu tahminen yazın fazla yazmakta bir sorun yok ben 10 yazdım bir etkisi var mı bilmiyorum ama 52 yazdığımda cihaz problem çıkarmıştı. Hatta “indoor” seçeneğini aktif ettiğimde bağlantı kuramamıştım. Anlaşılan sinyal gücünü düşürüyor.

Access Point olarak çalışacak cihazımız hazır artık cihazı bilgisayardan söküp modeme bağladığımızda görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirecek. Bu cihazlar dış ortamda çalışacakları için şunları da hatırlatmakta yarar var. Cihazı iyi bir noktaya sabitleyin yani rüzgardan dolayı sallanmasın yoksa açısı değişip sinyal zayıflayacaktır. Bu cihazlar 45 derecelik bir açıyla önünde engel yoksa 50 km mesafede yayın yaparlar. Gelelim Client yani alıcı ayarlarına.

Client ayarları Access Point ayarlarıyla 2 madde dışında aynen yukarıdaki gibi ayarlayın. Bu maddelerden ilki;

 1. “Network” sekmesindeki ip adresi. Bu cihaza da aynı kurallarla bir arttırarak 192.168.1.220 ip adresini veriyorum yan yana olsun ki hatırlaması kolay olsun. İkincisi;
 2. “Wireless” seçeneğindeki “Wireless Mode”‘a gelin ve oradan Client seçeneğini aktif edip en altta “Survey” butonuna tıklayın. İşin en eğlenceli kısmı burası çünkü şu ana kadar hiç görmediğiniz kadar kablosuz bağlantı göreceksiniz. Kendi kablosuz ağ adınızı bulun ve yanındaki “connect” linkine tıklayın. Son olarak ayarları kaydedin ve biraz bekledikten sonra 1km mesafede internet bağlantınız hazır.

Bu bağlantının tek dezavantajı client tarafında kabloya mahkum olmak. İkinci bir kişi internete bağlanamıyor. Switch ile bu sorun çözülebilir ancak onlar da kablo ile bağlanmak zorundalar. Dikkat ettiyseniz Wireless Mode seçeneğinde birden fazla seçenek var. Mesela her iki cihazında hem verici hem alıcı olarak hem kablolu hem de kablosuz çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu mesafelerde iki bilgisayar aynı anda bağlandığında bağlantı hızı düşüyor. Diğer bağlantı çeşitlerini de bir sonraki makaleye bırakıyorum. Yaptığımız çalışmanın detaylı resimlerini makalenin altında bulabilirsiniz.

Rate article
Add a comment