16 Basit Sağlık Durumu Testi

Sağlık Durumu Testi Sağlık

Vücutta ki değişiklikler Ne anlama geliyor

Vücudumuz sağlıklı olduğu zaman farklı sağlıksız olduğumuz zaman farklı görünür. Bu durum hem aksayan bir sağlık durumunun göstergesiyken aynı zamanda bizleri ters giden bir şeyler olduğu konusunda uyararak gerekli önlemleri almamızı ister…

Vücutta hangi değişiklikler hangi sağlık sorunlarını gösterir?

Bedenimiz bazı şeylerin ters gittiğini bize gösterir . Bir çoğumuz bunu bir ağrı sancı yada acı olarak algılarız fakat bu durumlar genellikle sorunların fazla büyümesi sonucu olan sonuçların keskin belirtileridir.

Bilimsel olarak dünyanın bir çok farklı yerinde yapılan insan görünümü ve sağlık konusunda ki araştırmalar bazı çok da önemsenmeyen veya farkında olunmayan bedensel durumların ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık problemlerinin belirtileri olabileceği konusunda önemli sonuçlara ulaşıyor. Bu sorunların genellikle gözlemlendiği ve en kolay tespit edilebilir olanları Göz, el, tırnak, nefes, kas, göz, kollar,denge, bel, ölçüsü, ayak görünüşü gibi durumlarla gözlemlenebiliyor.

Birlikte hangi basit gözlenebilir durum hangi sağlıklı sorununu işaret ediyor onlara bakalım…

Sağlık Sorunlarını anlamanın 16 Basit yolu

Aşağıda sizlerle paylaştığımız belirtileri hem kendiniz hem de aile fertlerini de kontrol etmeniz bazı sağlık sorunlarının erkenden tespit edilerek önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Lütfen ihmal etmeyin.

 • Bel Kalınlığı size hangi sağlık sorununu söylüyor ?

Beliniz kalın mı ? Vücut sekliniz elmaya benziyorsa, yani yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yasama riskiniz daha fazla.

 • Parmak uzunluğunuz size hangi sağlık sorununu söylüyor ?

Parmak uzunluğu İşaret ve yüzük parmakları aynı uzunlukta olan kişilerin kalp krizi geçirme riskinin daha fazla olduğu bilimsel olarak yapılan araştırmalarda belirlenmiştir.

 • Gözler size hangi sağlık sorununu söylüyor.

Gözler Aynada gözlerinizden birine bakin. İris’in etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor. Bu ayni şekilde yaklaşan kalp sorunlarının da en büyük habercisi.

 • Tuvalet Sıklığınız size hangi sağlık sorununu söylüyor ?

Tuvalet sıklığı Her 3 saatte bir tuvalete birden çok gitme ihtiyacı hissediyor musunuz? Diyabetin erken teşhisini kolaylaştıran göstergelerinden biri çok sık tuvalete gitmektir.

 • Kalp Atış Sayınız size hangi sağlık sorununu söylüyor ?

Nabız kontrolü Nabzınız ne kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun yasayacaksınız demektir. Yani nabzınız 70’in altındaysa sağlıklısınız anlamına geliyor.

 • Avuç İçiniz size hangi sağlık sorununu söylüyor .

Avuç içinize bakin Avuç içlerinize dikkatle bakin. Eğer kırmızı ve lekelilerse karaciğerinizde sorun var demek.

 • Nefesiniz size hangi sağlık sorununu söylüyor

Yanınıza basit bir saat alın ve nefeslerinizi sayın.  Eğer 1 dakikada 15 defa ve altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demektir. Eğer 20-25 kez nefes alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Tansiyon veya solunum yolu probleminiz olma ihtimali vardır

 • Kaslarınız size hangi sağlık sorununu söylüyor.

Kas kontrolü Sırt üstü yatın. Bacaklarınız dümdüz olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınız da bir zayıflık olduğu anlamına geliyor.

 • Görüşünüz size hangi sağlık sorununu söylüyor

Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir banka kartı yerleştirin kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün. Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına geliyor.

 • Kol Gücünüz size hangi sağlık sorununu söylüyor.

Tiroit sorunu yaşayıp yaşamadığınızı anlamak için kolunuzu test edin.  Kollarınızı yere paralel olarak sanki tam karsınızda birleye uzanıyormuş gibi uzatın. Ellerinize dikkat edin. Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroit olma riskiniz çok.

 • Yürüyüşünüz size hangi sağlık sorununu söylüyor ?

Düz yürümek için yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin Yada halının tam kenarını kullanın. O çizgi üzerinde rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi isliyor demektir.

 • Doğum Kilonuz size hangi sağlık sorununu söylüyor ?

Doğum kilonuz Annenize kaç kilo doğduğunuzu sorun. 3 kilonun altında doğmuşsanız kalp sorunlarıyla karsı karsıya kalabilirsiniz.

 • Hafızanız size hangi sağlık sorununu söylüyor.

Hafıza kontrolü Bir tepsinin üstüne rastgele 10 eşya koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakin. Kaç tanesini hatırlayabildiniz? İyi bir hafızanızın olması Alzheimer’le karsılaşma riskinizin daha az olacağı anlamına geliyor.

 • Diş etiniz size hangi sağlık sorununu söylüyor ?

Dişlerinizi fırçalayın Eğer dişleriniz kanıyorsa, kalbiniz tehlikede demektir veya olumsuz kanser gibi farklıbir rahatsızlığın erken belirtilerinden biri olabilir.

 • Tırnaklarınız size hangi sağlık sorununu söylüyor. 

Tırnaklarınıza daha dikkatli şekilde bakin. Eğer tırnaklarınızda hafif mavilik veya  morluk görüyorsanız bu bir kalp hastalığıyla karsı karsıya olduğunuz anlamına geliyor olabilir.. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması ya da üstlerinde tümsekler olması Başka bir deyişle çolaklanma varsa bu durum  nefes alma ile ilgili solunum yollarında yada  akciğer sorunlarıyla karsı karsıya olduğunuzu gösterebilir.

 • Ayaklarınız size hangi sağlık sorununu söylüyor ?

Ayak Bilekleri Baş parmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırın. Eğer bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa o zaman kalp,akciğer,böbrek sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Siz yinede moralinizi bozmayın. Ancak yukarıdaki belirtilerden bir veya bir kaçı varsa hemen doktorunuza başvurun.

Doğru tanı ve erken teşhis için Doktorunuza danışın

Yukarıda sizlerle paylaştığımız bilgiler Dünya genelinde insan sağlığı ile ilgili yapılan araştırmalardan derlediğimiz basit sağlık sorunları tespitlerini içermektedir. Fakat bu veriler kesin bir tanı anlamına gelmemektedir.

Bu araştırmalar araştırma için belirlenen en az 100 kişi olacak şekilde belirlenen  insanların bedenleri incelenerek sahip oldukları sağlık sorunlarının tespiti ile yapılmaktadır. Yani bu belirtilerden birini tespit edip : ben şu hastalığa sahibim demeyin. Durum farklı dahaciddi bir rahatsızlık nedeni ile olabilir yada geçici basit bir durum olabilir.

Kesin bir doğruluk için mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek doktor gözetiminde gerekli testlerin yapılmasıdır. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.

Sağlıkla ve Sevgiyle kalın

Rate article
Add a comment