En İyi Diyet Çeşitleri

en iyi diyetler listesi Sağlık

Ünlü kalp cerrahlarından olan halit yerebakan zayıflamaya yardımcı en iyi 9 diyet çeşidini açıkladı. Hem sağlıklı beslenip hemde kilo vermeyi herkes ister. Bu şekilde uygulayabileceğiniz 9 diyet çeşidini ünlü kalp cerrahı sizler için sıraladı.

YARI VEJETERYAN DİYET

Her ne kadar diyet yaparken et ürünlerinden uzak durulması önerilse de az miktarda da olsa bu diyet çeşidimizi uygularken yeme ihtimaliniz var. Yarı vejeteryan diyeti ile 1 günde dilediğiniz kadar sebze ve meyve yiyebildiğiniz için kalori sınırlama gibi bir şey yoktur.

VEGAN DİYETİ

Veganlar et,süt,yumurta ve et gibi hayvansal ürünlerin hiçbirini tüketmezler. Diyet yaparken sadece bu hayvansal ürünlerden uzak durmanız sizlerin kilo vermesine yardımcı olmayacaktır malesef.  Bu diyet çeşidinde ise sebze ağırlıklı özellikle kalorisi düşük sebzeler tercih ediliyor.

AKDENİZ DİYETİ

Diyet yaparken hızlı kilo verdiğiniz için kalp ritminizde bozulmalar ve kalbinizde zayıflamalar olabilir. Akdeniz diyeti ile beslenen sağlıklı bir bireyde araştırmalar yapıldı ve 1 yıl boyunca izlendi. Araştırmalar sonucu ise kronik hastalıkların %1 kalana kadar düşürülebildiği tanısına varıldı. İsmindende anladığınız üzere balık ürünleri bu diyetimizde bolca tüketilir.

DASH DİYETİ

Dash diyeti kan basıncını kontrol altında tutmaya yarıyan bir diyet çeşididir. Yağsız süt ve süt ürünleri bolca miktarda tüketilir sodyum ihtiyacı karşılanır böylelikle. Kalori olarak sınırlamalar bulunan bu diyetimiz dzenli bir şekilde kilo verdirmenizi sağlıyor.

VOLUMETRİCS DİYET

Dünyanın en iyi diyetleri arasında yer alır. Bu diyet kalorisi az besleyici ve doyurucu özelliği yüksek olan yiyecekler ile oluşturuluyor.  Yediğiniz gıdalarda hacim vardır ama enerji yoktur.

 KİLO TAKİBİ DİYETİ

Serbest stil bir diyettir. Aşırıya kaçmamak kaydı ile kalorisi az olan ve orta olan yiyeceklerden yiyebilirsiniz. Serbest stil diyeti kilo takibi yapılır. Kilo takibi bu diyette çok önemlidir. Kalori değerlerinize bakılır. Eğer yüksek ise yediğiniz besinleri değiştirme yapılır.  Haftalık olarak size bir liste verilir. O listeye göre yiyecek tüketimini yaparsınız. Bu diyet çeşidini uygularken sizlere daha faydalı olabilmesi açısından ıspanağın faydaları adlı makalemizi okumanızı öneriyoruz.

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ

Vücut kitle endexsinize göre günlük mesela sabah 8 den öğlen 12’ye kadar istediğinizi yiyerek aksam saat 6 ya kadar hiçbir sey yememek veyatta 500 kaloriyi aşmamaktır bu diyetin ana konusu.  Bazıları ise bunu günlere bölüyor 2 gün istediğini aşırıya kaçmamak ile birlikte yiyor ondan sonra 1 gün kalorisiz yiyecekler tüketiyor. Zayıflama konusunda biraz yavaş ilerlersiniz ama genede zayıflayabilirsiniz.

PEGAN DİYETİ

Vegan diyetine çok benzeyen paleo diyeti ile karıştırılmış olan pegan diyeti, Bol sebzeli bol meyveli sıfır kalori besinler içeren bir diyet türüdür. Hormonlu olabilecek bütün gıdaların bu diyette yeri yok sadece dogal olarak beslenme şeklinizi düzenliyor. Baklagiller tahılgiller kepek bunlar da bu diyette sınırlı olarak tüketiliyor. Bu diyeti uygulayan insanlar genellikle ıspanak tüketimi yapıyor. Bol miktarda ıspanak tüketmek kalori açısından hiçbir sorunu yoktur.

AYURVEDİK DİYETİ

Son zamanlarda popülerliği artan ama yıllar hatta asırlar öncesinde dahi uygulanan bir diyet çeşididir. İlk olarak hindistanda uygulanan bu diyet çeşidini günümüz Türkiyesin de uygulayabiliyoruz. Aslında bu diyet çeşidi şu şekilde kalorisi yüksek besinlerden uzak duruyoruz her zaman olduğu gibi. Yediğimize içtiğimize özen göstererek süreklilik sağlıyoruz. Kilo vermede etkili diyet çeşitlerinden birisidir.

Rate article
Add a comment