3 Boyutlu Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır ?

Teknoloji

3 Boyutlu Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır

Sanal ortamlarda, yazılım ve çizim programları ile tasarlanmış üç boyutlu nesneleri katı şekillerde somut nesnelere dönüştüren makinelere 3 boyutlu yazıcı denir. 3 boyutlu yazıcılar üç boyut olarak çizilmiş olan model veya resimlerin, farklı çıktı malzemeleri kullanarak gerçek bir model şeklinde çıkarmaya yarar. 3 boyutlu baskı teknolojisi ile evinizde, iş yerinizde ihtiyaç duyduğunuz bir aparatı çizerek gerekli programlar sayesinde modele dönüştürebilir ve 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.

3-boyutlu-modeller

3 Boyutlu Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır. 3 Boyutlu yazıcılar katmanlı imalat (addivite manufacturing)  teknolojisi denilen bir sistem ile çalışırlar. Baskı için birçok hammadde kullanılmaktadır ancak en çok bilinen ve piyasada yaygın olarak kullanılan baskı malzemesi filament (özellikle PLA) denilen termo plastik malzemedir. 3 boyutlu yazıcıların çalışabilmesi için modele yani 3 boyutlu tasarıma ihtiyaç vardır. Bilgisayar ortamlarında AutoCad, Tinkercad, Solidworks, Autodesk 360 fusion gibi programlarda hazırlanan çizimler veya 3 boyutlu olarak taranmış olan nesneler, STL formatında dışa aktarılırlar. 3 boyutlu yazıcı stl uzantılı dosyayı dilimleme programları olmadan algılayamaz. Bunun için piyasada en çok kullanılan dilimleme programları olan Cura ve Simplify3D‘ i kullanılabilir çalışmalarınızı 3 boyutlu yazıcıya aktararak çıktı alabilirsiniz.

ultimaker-cura

3 Boyutlu Yazıcı Çeşitleri

3 Boyutlu Yazıcı Nedir Nasıl Çalışır. FDM, SLA, DLP, SLS, SLM, EBM, LOM olmak üzere bir çok 3 boyutlu yazıcı türü bulunmaktadır. Ancak genel olarak piyasa da en çok kullanılanılanı FDM (Fused Deposition Modelling) teknolojisidir. FDM (Birleştirmeli Yığma ile Modelleme) masaüstü diye tabir edilen 3 boyutlu baskıda en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. İşleme başlamadan önce yazıcıya usb bellek veya sd kart aracılığı ile bir 3 boyutlu model verisi yüklenir. Bilgisayar destekli bu tasarım verisini yazıcı kendi yazılımı ile algılar ve işleme koyar. Termo plastik malzeme yazıcının extruder diye isimlendirilen bölgesinde ısıtılarak erimiş plastik şeklinde X ve Y koordinatlarında 3 boyutlu yazıcı üzerinde bulunan tablaya basılır. Tabanın en altından başlayarak Z ekseni boyunca katmanlar yazdırılmaya başlanır. Serilen katmanların hepsi birleşerek katı formda bir 3 boyutlu model elde edilir.

3 boyutlu yazıcı çalışma

Kullanım Alanları

3 boyutlu yazıcılar günümüzde en çok otomobil, havacılık, savunma sanayi, sağlık, teknoloji, inşaat, eğitim, giyilebilir teknoloji ve tekstil, oyuncak (özellikler ABS baskı malzemesi kullanılarak yapılan legolar) , mücevher, aksesuar, robot ve heykel alanlarında 3 boyutlu yazıcılar kullanılmaktadır.

Rate article
Add a comment