5G Cep Telefonu Radyasyonları Zararlı Mı?

Sağlık

Hayatımızın her alanına girmeyi başaran teknoloji, bizlere her alanda fayda sağladığı gibi beraberin birtakım endişeleri de getirebiliyor. Teknolojik gelişmeler ile birlikte daha üstün kullanım oluşturulan özellikler çeşitli hastalık ve zararlı etkenleri beraberinde getiriyor. Son dönemlerin çok konuşulan 5G teknolojisi de bunlardan biri olarak görülüyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 5G teknolojisi ile ilgili eylemler yapılarak bu teknolojik özelliği istemediklerini sıklıkla dile getirenler dahi oluyor. Bu konuda uzman kişiler farklı görüşlerini dile getirirken, bizlerde sizler için araştırarak derlediğimiz bilgileri konumuz dahilinde paylaştık.

5G Teknolojisi ve Radyasyon Etkileri

Ülkemizde de kullanılan 4,5G teknolojisinin üst modeli olarak görülen 5G, bir önceki versiyonundan daha çok radyofrekans elektromanyetik alan ve dalgalar yarattığı biliniyor. Yani 5G kullanıcıları daha fazla radyoaktif yüksek frekanslara maruz kalabiliyor. Bu yüksek radyasyon sebebi ise, frekansların daha güçlü milimetrik boyutlara sahip dalgalanmaların oluşmasından kaynaklı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. 5G uydu boyutları diğer alt segmentte yer alan boyutlara nazaran daha küçük olduğundan kaynaklı fark edilmesi mümkün olmamakta. Bu nedenle sayısız birçok yere bu teknolojinin koyulması, hayatımızın her alanında sağlığımızı fazlasıyla zedeleyeceğine işarettir. Bu nedene dayalı olarak etkileşim halinde olan radyasyon oranı daha fazlar artışla daha çok zarar verme olanağını oluşturacaktır.

5G Cep Telefonu Radyasyonları Ne Gibi Etkiler Gösterebilir?

Henüz tam olarak nedenlerine dayalı olarak açıklaması yapılmayan 5G radyasyonlarının RF-EMF radyasyonundan sağlık sorunu yaşayan kimsenin bulunmadığını da belirtelim. Buna hitaben genel itibar durumu da iki başlık altında toplanarak açıklanabilir. Bu başlığın ilk açılımı; yüksek derecede 5G radyasyonuna maruz kalan kişilerde çeşitli akut sorunlarının meydana gelmesi kaçınılmaz. İkinci diğer durum ise uzun süreç içerisinde kişilerde oluşabilen beyin tümörü, gözlerde bozuklukların başlaması ve ciltte oluşan çeşitli hastalıklar olmakta. Bu durumların oluşumları tamamen ön görüdür ve henüz net bilgiler bulunmamaktadır. Fakat bu etkenlerin insan sağlığına ne denli bir etki yaratacağı önümüzdeki senelerde netlik kazanacak.

5G Cep Telefonu Radyasyonları Zararlı Mı?

Konuyu toparlayacak olursa, hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere herhangi bir tanı ve kesin kanaat bulunmamaktadır. Tamamen ön görü olarak sunulan bilgiler, ileri de netliğini kazanabilecek mi, hep birlikte buna şahit olacağız. Fakat belirtilen radyasyon miktarının eski teknolojiye göre daha fazla olması ve daha fazla bu cihazlara ihtiyaç duyulması zararlı olabileceği düşüncesini ortaya çıkarıyor.

Rate article
Add a comment