5G’yi Hangi Ülkeler Kullanıyor

Teknoloji

Hangi Ülkeler 5G kullanmaya başladı

5G insan sağlığına zararlı mı değil mi? Covid-19 salgını 5G nedeniyle mi çıktı, sokaklarda kuşlar 5G yüzünden mi ölüyor derken daha tüm dünyada kullanılmaya başlanılmadan 5G ile ilgili olarak kafamız baya bi karıştı. 5G’yi Hangi Ülkeler kullanıyor. Ancak tüm bu sorulara rağmen şu an dünyada bir çok ülke 5G’yi Ticari, Sınırlı Erişim veya ön sürüm olarak kullanıyor. Örnek vermek gerekirse İspanya, Almaya, Avusturya, Belçika, İsviçre, Macaristan, Romanya, Polonya, İtalya, İngiltere, İrlanda, Finlandiya, Norveç, Çin, Tayland, Japonya, Avustralya, Uruguay, Venezuella ve Amerika’yı örnek olarak verebiliriz.

5G’yi Hangi Ülkeler kullanıyor. 5G de yer alan “G” harfi, İngilizce “generation” yani “nesil” anlamı içermekte. Şöyle ki kablosuz bağlantı sistemlerine genel olarak verilen addır . Son yıllarda hayatımıza giren yeni teknolojik gelişmeler sonucunda içlerinde  5G’li modemler  bulunduran akıllı telefonların piyasaya sürüldüğünü gördük. Telefonların içinde yer alan modemler, telefonlar içerisinde ana görev üstlenen işlemcinin içine gömülü olarak monte edilmektedir.  5G’li modemler  bulunduran akıllı telefonların daha da artarak tüm telefonlara monte edileceği kesin.

5G Ülkemizde Ne Zaman Kullanılmaya Başlayacak

Çoğumuzun bildiği ve genellikle internet hızını test etmek için kullandığımız internet sitesi olan Ookla Speedtest isimli teknoloji şirketi, internet sitelerinde dünya üzerinde 5G’yi kullanan ülkeleri gösteren interaktif bir sanal harita yayınladı. Sanal harita ile dünya üzerinde hangi ülkelerde  5G mobil ağ hizmetleri sağlanabiliyor görüyorsunuz. Dünya üzerinde hangi ülkelerin 5G sistemine geçtiğini görmek istiyorsanız bu interaktif haritaya göz atın. Ülkemiz şu an bu haritada yer almıyor, ancak ülkemizde 5G sisteminin ilk olarak 2020 yılı içerisinde ve yeni İstanbul Havalimanı’nda kullanılması planlanıyor.

Ookla-5g-harita-

Dünyanın hangi ülkesinde ve hangi şehirlerinde kaç tane 5G sağlayabilen baz istasyonu ve hangi amaçlar için kullanıldığını gösteren İnteraktif haritayı inceleyin. Öncelikle Ookla 5G haritası sitesine girerek sayfaya yaklaşın ve bağlantı olup olmadığını merak ettiğiniz ülkenin üzerine doğru gidin. 8 Mayıs 2020 tarihi itibariyle sitede 7775 5G dağıtım noktası ve 122 5G operatörü yer alıyor. Şehirler üzerinde bulunan simgelere tıklayarak ülkenin hangi şehrinde kaç adet baz istasyonun 5G bağlantısı sağladığını ve bu bölgelere hangi servis sağlayıcının 5G verdiğini görebilirsiniz.

Rate article
Add a comment