Abdullah Gül Kimdir?

abdullah gül kimdir aslen nerelidir Biyografi

29 Ekim 1950 tarihinde Abdullah Gül Kayseri’de dünyaya geldi. Ortaokul dönemini Kayseri Lisesi’nde tamamladı ve daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Mezun olmadan önce aynı okulda doktora yapmaya başladı. Lisan öğrenme amaçlı ve doktora çalışmasını sürdürmek için burslu olarak Londra ve Exeter’de iki yıl yaşadı. Türkiye’ye geri döndükten sonra Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü kuruluşunda görev aldı ve bu bölümde İktisat dersleri verdi. 1983 yılında ise İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nden doktorasını aldı.

Abdullah Gül Kariyeri

1983-1991 seneleri arasında İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomist pozisyonunda çalıştı.

1991 yılında Uluslararası Ekonomi bölümünde Doçent oldu

1991 senesinde siyasete atılarak Refah Partisi Kayseri Milletvekili olarak Meclise girdi ve daha sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi oldu.

1992 senesinde Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi üyesi oldu.

1993 senesinde Refah Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı seçildi.

1995 senesinde tekrardan Kayseri Milletvekili seçildi.

1999 senesinde Fazilet Partisi Kayseri Milletvekili seçilerek üçüncü defa parlamentoya girmiş oldu.

14 Mayıs 2000 tarihine gelindiğinde Fazilet Partisi Kongre Genel Başkanı seçildi.

Fazilet Partisi’nin kapatılması ile beraber Yenilikçi Hareket çalışmasına önder edenlerden biri oldu ve 14 Ağustos 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi adıyla siyasette durdu.

2001 senesine kadar Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde olan ve başarıyla hizmet vermesinden dolayı 2002’de ”Pro merito” madalyası ile Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi Onursal Üyesi ünvanına layık görülmüştür.

14 Mart 2003 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ola Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı gibi pozisyonlarda yer aldı.

22 Temmuz 2007 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili seçilerek toplam beş kez parlamentoya girmiş oldu.

28 Ağustos 2007 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin onbirinci Cumhurbaşkanı oldu ve görevine resmi olarak başladı.

2014 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdü

Evli ve üç çocuk babası olan Abdullah Gül, ingilizce diline de hakimdir.

Rate article
Add a comment