Adalet Kitap İncelemesi

İlginç

2009 yılında ilk basımıyla “The New York Times Bestseller” unvanını kazanan  “Adalet”  bizi çeşitli ahlaki ikilemlere sürükleyerek kendimizi sınamamızı ve akıllarımıza getirmediğimiz durumlarda nasıl davranacağımızı test ediyor.

On bölümden oluşan kitap “Yapılması Gereken Doğru Şey”i çeşitli filozofların görüşleriyle harmanlıyor. Bunu yaparken gerçek hayattan örnekler kullanıyor ve klasik bir felsefe kitabı olmama özelliğini de kazanıyor.

Bahsettiğim filozoflardan örnekler vermem gerekirse;  Bertnard Russell ve John  Stuart  Mill’den Faydacılığı: Toplam mutluluğun hayatımızı şekillendirmesi gerektiği ve tüm ahlaki ve insani değerlerin sayılara dönüştürerek hesaplanması gerektiğini,   Robert  Nozick’den Liberteryenizm’i: Serbest piyasa ekonomisini ve yaşayışımıza devlet müdahalesinin kısıtlanması gerektiğini,  Immanuel Kant’dan Ödev Dürtüsü’nü:  Herhangi bir eylemin arkasında tetikleyecek bir dürtü varsa o karar özgür bir şekilde verilen bir karar olmaması ve kararların kendiliğinden doğru olduğu için yapılması bunun da akıl yolu ile bulunabileceğini,  John Rawls’dan Eşitlikçiliği: İnsanların yasa yaparken bilinmezlik pençesi arkasından bakması gerektiği ve mutlak eşitliğin böyle sağlanabileceğini,  Aristoteles’den ise Hak Ediş Felsefesini: Bir eşya,  iş vs. onu en çok hak eden tarafından yapılması gerektiğini öğreneceksiniz. Yazarımızın bu saydıklarımın dışında da bir çok farklı konuyu ayrı ayrı örneklerle işlediğini belirtmem lazım.

Peki onlarca felsefe kitabı arasından ve onlarca adaleti konu alan eser arasından neden Michael J. Sandel’in Adalet kitabı? Sebep çok basit! Yazarın kendisi Harvard tarihinde seçilen en yüksek kişi sayısına erişmiş dersin hocası. Ders aynı isimle okulda okutuluyor ve internetten erişebiliyorsunuz. İsterseniz EdX adlı ücretsiz akademik seviyedeki dersler sunan siteden veya YouTube üzerinden bulabilirsiniz. Eğer dilerseniz dersi bitirdikten sonra Harvard tarafından size basılı bir katılım belgesi bile gönderiyorlar, tabi ufak bir ücret karşılığında! Aşağıya hem EdX hem de YouTube derslerinin linkini koyacağım.

Yazımı bitirmeden önce kitap içerisinde geçen bir ikilemi sizlerle paylaşayım: Bir tren rayının kenarında bekliyorsunuz. Bulunduğunuz yerde tren rayı ikiye ayrılıyor ve trenin nereye gitmesi gerektiğini belirleyecek kol da yanınızda. Trenin geldiğini fark ediyorsunuz. Ama o da ne! İkiye ayrılan rayların birinde 5 işçi çalışıyor, diğerinde de 1 işçi. Eğer bir şey yapmaz iseniz tren beş kişiyi ezecek. Eğer kolu çevirirseniz 1 kişi ölecek. O halde burada yapılması gereken doğru şey nedir?

Şimdiden iyi okumalar!

Videoda Oynayanlar: Ahmet Demirkol, Serdar İdemen
İnceleme Yazısı: Can Öksüzoğlu

KÜNYE
Yazar: MİCHAEL J. SANDEL
Orijinal ismi: JUSTICE: WHAT’S THE RİGHT THİNG TO DO?
Yayınevi: Eksi Kitaplar
Çevirmen: Mehmet Kocaoğlu
Sayfa: 377
Baskı: 5.Baskı

Rate article
Add a comment