A’dan Z’ye Pariste Gezilecek Yerler

Pariste Gezilecek Yerler Gezi

Fransa’nın başkenti ve en büyük şehri olan Paris, turistik ve tarihi anlamda çok önemli şehirlerden biridir. Dünya’da başka ülkelerden her yıl milyonlarca insan Paris’e turistik amaçlı geziler yapmaktadır. Meydanları, kuleleri, parkları, şehir planlaması ve tarihi mekanlarıyla ünlü olan bu şehirde gezilecek pek çok yer bulunmaktadır.

İşte Pariste gezilecek en güzel yerler:

Concorde Meydanı

Concorde Meydanı
Paris şehrinin en önemli gezme mekânlarından biri olan Concorde Meydanı; Tuileries Bahçesi ve Şanzelize Caddelerinin arasında kalmakta. Mimar Jacques – Ange Gabriel’in kaleminden çıkan, 1792 yılında binlerce kişinin giyotin idam edildiği bu meydan; günümüzde Paris’in en önemli ve tarihi mekânları arasında yerini bulmakta.

Disneyland Paris

Disneyland Paris
Küçük büyük herkesin hoş vakit geçirebileceği Disneyland Parkı da, Paris’in gözde mekânları arasında. Büyük bir eğlence merkezi olan Disneyland için mutlaka bir gününüzü ayırmalısınız. Çünkü Disneyland’ın keyfini kısa sürede çıkarmanız mümkün değil.

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi
Paris denildiğinde, aşk mekânı denildiğinde şüphesiz ki; ilk akla Eyfel Kulesi gelmekte. Bu nedenle bir Paris gezintisi için mutlaka ilk sırayı Eyfel Kulesine vermelisiniz. Parise gittim de Eyfel Kulesini görmedim demek olmaz.

Lüksemburg Bahçesi

Lüksemburg Bahçesi
17. Yüzyılda Marie de Médicis adına yaptırılmış; cennetten bir köşe imajını veren Lüksemburg Bahçeleri yeşili ve doğayı sevenlerin olmazsa olmazı. Yemyeşil doğanın ortasında, sekizgen bir göl ve gölün ilerisinde Mecidi Çeşmesi yer alıyor.

Notre Dame Heykeli

Notre Dame Heykeli
Gotik bir yapıya sahip olan Notre Dame Heykeli; buram buram tarih kokmakta. Kilise; Eiffel Kulesinden dahi çok ziyaret edilmekte.

Orsay Müzesi

Orsay Müzesi
Bir sanat abidesi olan Orsay Müzesi; 1848 – 1914 yılları arasında ki tüm Avrupa Tablolarını, Avrupa Heykellerini ve Avrupa Fotoğraflarını içinde barındırmakta. Bir sanat aşığıysanız ilk ziyaret edeceğiniz yer Orsay Müzesi olacaktır.

Pantheon

Pantheon
Zamanında bir kilise olarak kullanılmış olan yapı, günümüzde ünlülerin mezarına ev sahipliği yapan bir anıt durumunda. Kilisenin en önemli özelliği; Dünya’nın kendi ekseni üzerinde döndüğünün ispatlanması sağlayan Foucault Sarkacı’dır.

Versay Sarayı

Versay Sarayı
Versay Sarayını yalnız başına ele almak yanlış olur. Versay Sarayı’nın ünü kadar, Versay Bahçeleri de ün salmıştır.
Rate article
Add a comment