Adile Naşit Kimdir?

adile naşit nereli aslen Biyografi

Rol aldığı karakterler ile Türkiye’nin kalbine işleyen Adile Naşit 17 Haziran 1930 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası komedyen, annesi tiyatro oyuncusuydu ve bu anlamda sinemanın, sanatın içine doğmuştu. Babası mahlası ile Komik-Şehir Naşit, annesi Amelya Hanım idi.

Adile Naşit henüz 14 yaşındayken İstanbul Şehir Tiyatrolarına bağlı olan Çocuk Tiyatrosu’na katıldı. Rol yapmaya doğuştan yetenekliydi, Halide Pişkin ile “Her şeyden Biraz” isimli oyunda turneye çıktı. Daha sonrasında Muammer Karaca’nın tiyatrosuna, Aziz Basmacı’nın ve Vahi Öz’ün tiyatro topluluklarında da kendine yer buldu.

Adile Naşit Sinema Kariyeri

Uzun yıllar tiyatrolarda rol alan Adile Naşit ilk kez 1947’de, 17 yaşındayken Seyfi Havaeri’nin Yara filmiyle sinemaya adım attı. Fakat bu filmden sonra 70’lere değin ciddi sinema projelerine katılmadı. Sinema kariyerinin tam anlamıyla 70 sonrasında başladığı söylenebilir.

1976’da Hülya Koçyiğit, Uğur Dündar, Şevket Altuğ gibi isimlerle birlikte rol aldığı “İşte Hayat” filmiyle “En İyi Kadın Oyuncu Altın Portakal Ödülünün” sahibi oldu. Hababam Sınıfı serisindeki rolüyle tüm toplum tarafından tanınır hale geldi ve büyük beğenilere mahsar oldu. Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in birçok mizahi filminde yer almıştır.

TRT Ankara Televizyonu’nda 1980’de “Uykudan Önce” isimli bir program yapmaya başladı. Bu program çocuklar tarafından büyük ilgi gördü ve Adile Naşit’e “Masalcı Teyze” lakabı takıldı. Masal ve öykülerin anlatıldığı programı 2 yıl sürdürdü.

Hababam Sınıfı film serisinde “Hafize Ana” rolüyle çok beğenilen Adile Naşit, hemen hemen tüm Ertem Eğilmez filmlerinde yer almıştır. Bu filmlerin birçoğunda da Kemal Sunal ile rol arkadaşıdır. Sakar Şakir, Gülen Gözler, Kibar Feyzo, Neşeli Günler, Salak Milyoner, Sev Kardeşim gibi filmler ile Yeşilçam Sinemasının en güzide yapımlarında yer almıştır.

Adile Naşit 57 yaşında, 1987 11 Aralık’ta İstanbul’da vefat etmiştir. Fakat 57 yıllık yaşantısında çok önemli işler sığdırmayı başaran ender kişiliklerden biridir. İki defa Altın Kelebek Ödüllerinde Onur Ödülü ve bir defa En İyi Kadın Oyuncu ödülü almıştır. Ayrıca pek çok ödüle de aday gösterilmiştir. Anısına açılan bir eğitim vakfı ve tiyatro topluluğu da bugün hizmet vermektedir.

Rate article
Add a comment