Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler Kimdir Biyografi

Adolf Hitler, 20 Nisan 1889 tarihinde Avusturya’nın Braunau kasabında doğan, tarihin en kanlı diktatörüdür. Hitler aynı zamanda politikacı, siyasi lider, teorisyen ve devlet adamı kimlikleri ile öne çıkmıştır.

Adolf Hitler, 1933 yılından itibaren Almanya’nın başbakanı olmuş ve 1934 yılından ölüm zamanına kadar Almanya’ya liderlik yapmıştır. Bununla beraber Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi yani bilinen adı ile Nazi Partisinin de lideridir.

Hitler, ilkokul tahsilini doğduğu kasabada tamamladıktan sonra, ortaokulu Viyana’da bitirmiştir. Henüz 13 yaşındayken önceleri memur olan ancak sonraları çiftçilik yapan babasını, 16 yaşındayken de annesini amansız bir hastalık yüzünden kaybetmiştir. Anne ve babasından kalan yetim maaşının kendisine yetmemesi ise, onu hızlı kararlar almaya ve yeni arayışlara yöneltmiştir. Hitler orta öğrenimini bitirdikten sonra resim yapmayı sevdiği için Viyana Güzel Sanatlar akademisine gitmeye karar vermiştir. Ancak bu akademide yeterli başarıyı gösterememiştir. Bu nedenle mimar olmaya karar vermiş ve bir yandan inşaatlarda işçilik yaparken, diğer yandan mimarlık sınavlarına hazırlanmıştır. 1912 yılında ise Viyana’dan Münih’e gelmiştir.

1914 yılında başlayan I. Dünya Savaşı nedeniyle Alman ordusuna katılan Hitler, Almanların bu savaşta mağlup olmasından sonra kurulan Alman İşçi Partisine katılmış ve daha sonra bu partinin lideri olmuştur. Partinin ismi daha sonra Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirilmiş ve parti mensuplarına, Nazi ismi verilmiştir.

Hitler’in bu partiye katılmasından sonraki öncelikli amacı, Almanya’nın yenilgiden sonra yapmış olduğu Versay Antlaşmasından kurtulmasını sağlamak olmuştur. Partinin ve devletin başına geçtikten sonra liderliğini perçinlemek amacıyla kitleleri manipüle ederek bütün dünyayı yeni bir savaşa sürükleyen Hitler, II. Dünya Savaşı olarak bilinen tarihin en kanlı savaşlarından birinin başlamasına neden olmuştur. 1939-1945 yılları arasında süren ve yaklaşık 50 milyon asker ve sivilin hayatını kaybetmesine neden olan savaşın yıkımları, uzun yıllar silinememiştir.

II. Dünya Savaşının son yıllarında Müttefik devletlerin ilerleyişini durduramayan Hitler, düşman kuvvetleri Berlin’e yaklaşmakta iken siyanür içerek intihar etmiştir. İntiharın ardından Hitler, cesedinin düşmanın eline geçmesini istemediği için, askerlerine cesedini yaktırmıştır.

– Adolf Hitler, İtalya’nın faşist diktatörü Benito Mussolini ile beraber. (25 Ekim 1936)

Adolf Hitler Kimdir?
Rate article
Add a comment