Affiliate Nedir, Affiliate Marketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

affiliate marketing nedir nasıl yapılır Para Kazanma

Affiliate Nedir, Affiliate Marketing Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde; internetten güzel para kazanma fırsatı sunan “Affiliate marketing ilgili aklınıza takılan tüm sorularınıza cevap arayacağız.

Affiliate Nedir?

İngilizce kökenli bir kelime olan “Affiliate” yabancı kökenli bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanılmış olan her eylemin kökünde “birleşme” anlamı taşımaktadır. Affiliate kelimesi, 2000’li yılların başından bu yana, internet üzerindeki bir pazarlama yolu ile beraber anılmaktadır ve konuya girerken de ifade ettiğimiz gibi bu satış yöntemi oldukça popüler haldedir.

Affiliate Marketing Nedir?

“Affiliate” kelimesi “satış ve gelir ortaklığı” şeklinde tercüme edilmesi de mümkündür. Satış ortaklığından kısaca söz etmek gerekirse; “internet ortamında satışı yapılmış olan hizmetlerin ya da ürünlerin, internet üzerinden tanıtma yoluyla; satışına aracı olarak, satış bedeli üzerinden komisyon alınarak para kazanma yöntemi” olarak yapabiliriz. Yani ortada satılmak için internete koyulmuş ürünler vardır ve bu ürünlerin internet üzerinden satılmasına aracı olan kişiler para kazanmaktadır.
Ekonomistler, globalölçekte internet satışının üçte birlik kısmının Affiliate sistemi ile gerçekleştirildiği söyleniyor.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate marketing sistemi ile satış yapan bir firmanın, gelir ortaklığı türündeki programına üye olduktan sonra bu firma tarafından sizlere, ilgili ürün ya da hizmetlere ait benzersiz bir URL adresleri verilir. Bu URL adreslerinin özelliği ise, aynı ürünü satmayı hedefleyen her satıcıya farklı URL link verilmesine rağmen aynı sayfaya yönlendirmesidir.
Affiliate marketing yapmanın en önemli noktası; ürün veya hizmetleri tanıtacağınız yerin ya da sitenin, bu işi yapmanız için yeterli seviyede etrafa güveni vermesi gerekmektedir. Eğer forum sitelerinde ürün satıyorsanız, müşterileriniz bu forumların üyeleridir. Bu nedenle ile ilgili forumlarda belirli bir itibar sahibi olmazsanız, satış yapmanız mümkün değildir.

Aynı olay sosyal medya hesapları için de geçerlidir. Belli bir takipçiye gelememiş ve belli konuda uzmanlığı bulunmayan profillerin, Affiliate marketing işlerinde başarı sağlaması imkansızdır.
Affiliate mantığı oldukça basittir ve eğer başarılı olunabilirse kazançlı bir işe dönüşebilir. Bir nevi herhangi bir ürüne para yatırmadan para kazanabilme fırsatıdır.

Rate article
Add a comment