Ağız ve Diş Sağlığı İçin Öneriler

Ağız ve Diş Sağlığı Sağlık

Ağız ve dişler, sindirim sisteminin başlangıç aşamasıdır ve yeterli bakımdan yoksun kalması durumunda sindirim sisteminin diğer aşamalarının da olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Diş Hastalıkları

Diş çürümeleri ve diğer diş hastalıkları ülkemizin en sık rastlanılan sağlık sorunları arasındadır. Bunun sebebi ise tamamen ihmaldir. Diş bakımı halen özellikle de Anadolu ve kırsal bölgelerinde önemsenmemektedir. Bundan dolayı çok sık diş rahatsızlıkları yaşanmakta ve buna bağlı sebeplerden dolayı diş hekimlerine başvurulmaktadır.

Riskin Ortadan Kaldırılması

Oysa öncesinde önlem alarak en azından bu risklerin azaltılması sağlanabilir. En başta diş fırçalanması ve ağız temizliğinin tam olarak yapılması gerekmektedir. Diş rahatsızlıklarının temelinde yemeklerden sonra ağızda, özellikle de dişlerde ve diş çevresinde kalan gıda artıklarının oluşturduğu plaklar gelmektedir. Bu plaklara yerleşen her çeşit mikrop, burada kolayca kendine yaşam alanı bulabilmekte ve kanallardan dokulara geçiş yaparak ağza yerleşmektedir. Diş çürümesi, tartar ve diş eti hastalıkları bu şekilde oluşur.

Nasıl Önlenir?

En temel anlamda her yemekten sonra diş fırçalamak bu tehdidi önler, hatta tamamen tehdit olmaktan çıkarır. Sağlıklı dişler ve sağlıklı bir ağız için dişlerin düzenli olarak uygun bir fırça ile kaliteli bir diş macunu kullanılarak her yemek sonrası fazla geciktirmeden fırçalanması şarttır. Bu sayede dişler temizlenecek ve gıda artıklarının mikroplara ev sahipliği yapmasının önüne geçilecektir.

Diş Fırçalamanın Yanı Sıra

Artık diş sağlığı ürünlerinin gelişmesi ile diş fırçası ve macununun yanı sıra pek çok yeni üründe ağız ve diş sağlığı için kullanılmaktadır. Diş temizleme jelleri ve ağız temizleme suyu gibi çok değişik ürünlerle de temizlik yapılabilir. Fırçalamanın yanı sıra ek olarak bu ürünlerde kullanılmalı ve destek olmaları sağlanmalıdır. Dişlerin haftada en az bir kez tuzlanması, ip kullanarak diş aralarında oluşabilecek tartarların henüz daha başlangıç seviyesinde iken yok edilmesi de diş sağlığı açısından olumlu etkiler yapacaktır. Bu bakım da haftada en az üç kez uygulanmalı ve tartar oluşumunun önüne geçilmelidir. Çocuklara da diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı, ağız ve diş sağlıkları korunmalıdır.

Rate article
Add a comment