Agorafobi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Agorafobi Nedir Psikoloji

Agora Fobi, psikolojik bir rahatsızlık olan ve alan korkusu olarak tanımlanabilen bir hastalıktır. Çok ağır olarak bu hastalığı geçiren kişiler kendini eve hapsedebilir.

AGORA FOBİ

Geniş ve açık bir alanda yalnız kalan bireyin, yalnız kaldıklarından itibaren hissettikleri korkudur. Ve bu korku kontrol edilemeyecek seviyededir. Yalnız kalan ve herhangi bir problemle karşı karşıya gelebilecekleri bir ortamda bulunuyorlarsa oradan uzaklaşmayı isteyeceklerdir. Bu korkular yüzünden kendilerini iyi hissettikleri ve güven duyabilecekleri kişiler ile yoğun ve kalabalık ortamlarda vakit geçirmeyi tercih ederler.

AGORA FOBİNİN BAŞLICA NEDENLERİ

Bu psikolojik rahatsızlığın 3 temel nedeni vardır. Bunlardan biri olan biyolojik etkenler; sinir sistemindeki bağlantılarda oluşan ve meydana gelen aksaklıklardan ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Ayrıca ailesinde bu tarz bir hastalığı bulunan bireylerin diğer bireylerden daha fazla risk altında olduğu söylenen genetik etkenlerde vardır. Psikososyal etkenleri ise; çocuklukta yaşanan bazı olumsuz olayların neden olabileceğidir. Özellikle küçük yaşlarda aile bireylerini kaybeden kişilerde daha çok görülmektedir.

AGORA FOBİ TEDAVİSİ

Bu rahatsızlık hem ilaç tedavisi ile hem de psikolojik yöntemler kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır. Tedavinin sonucu genelde olumlu olsa da çok az kısım bu tedavilerde başarısız olabiliyor. İlaçlı tedavide kullanılan ilaçlar genellikle anksiyete ilaçları ve birtakım antidepresanlardır. Aynı zamanda Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi ile de bu rahatsızlığın tedavisi yapılabilir. Agora Fobi tedavisinde aynı zamanda duyulan korkuların üzerine gidilmesi ile de tedavi durumu sağlanabilir. Aynı zamanda bir panik durumu olan Agora Fobi tedavisinde bireye nefes egzersizleri öğretilir. Ve herhangi bir olumsuz durumda bu nefes egzersizleri ile bireyin rahatlamasına yardımcı olunur. Hangi tedavi yönteminin daha başarılı olacağını belirlemek zordur. Çünkü bu kişisel bir rahatsızlıktır ve her bireyde şiddeti farklı görülebilir.

Rate article
Add a comment