Ailevi Problemlerin Çocuklar Üzerinde Etkileri

çocuğun ailedeki rolleri Psikoloji

Sağlıklı ve huzurlu bir aile yaşantısı bir çocuğun düzgün bir birey olarak topluma kazandırılabilmesinde en önemli etkendir. Çocuk ergenlik dönemine dek büyük oranla aileye bağımlı yaşar. Fakat bu bağımlılık sadece temel ihtiyaçlardan değil duygusal ihtiyaçlardan da oluşmaktadır.

Ebeveynler arasında zaman zaman anlaşmazlıklar, sonucu kötü yerlere varan tartışmalar olabilir. İşte bu durumlara şahit olan çocuk bu tür zamanlarda ve gelecekte sorunlar yaşayacak ve yaşatacaktır. Çocuklar belli bir yaşa kadar ailelerinin davranışlarını model alarak büyürler.

Sıklıkla tartışmalar, huzursuzluklar çıkaran ebeveynlerin bu tür durumlarda sergilediği bağırma, kötü söz söyleme, şiddet gibi davranışların kısa zaman içerisinde çocukta da gözlemlenme ihtimali oldukça yüksektir. Bu durum okul öncesi çağı çocuklarında arkadaşlarıyla geçimsizlik, bağırarak, yüksek sesle gülerek, anlamsız davranışlar sergileyerek dikkat çekmeye çalışma tarzında davranışlarla gözlemlenebilir. Ergenlik çağındaki çocukların tercih ettiği davranışlar ise daha çok odasına kapanma, yüksek sesle müzik dinleme, evden dışarı çıkma tarzındadır.

Erkek ve kız çocuklarında gözlemlenen davranış bozuklukları da birbirinden biraz farklıdır. Erkek çocuklarında daha çok saldırganlık davranışları gözlenirken kız çocuklarında ise içe kapanma gibi davranışlar gözlenir. Bu ailevi problemler aynı zamanda hangi yaş grubunda olursa olsun birçok çocukta öz güven eksikliğinin gözlemlenmesine sebep olabilir ve çocuk genelde durumdan kendisini sorumlu tutacak sebepler ortaya koyar.

Boşanmaya varabilecek durumlarda ise küçük yaş grubu çocuklar ailesiyle birlikte piknik yapmak, veli toplantısına anne babasını çağırmak gibi durumları dahi bir daha yaşayamayacağını düşünerek tedirgin olacaktır. Daha büyük yaş gruplarında ise arkadaşlarına durumu açıklarken utanacağı, evsiddetleneceği zaman düğününde anne babasını birlikte bulamayacağı gibi düşüncelerin dahi akla getirilerek tedirgin olmasına yol açabilir ve hatta bu durumlar depresyona kadar gidebilir.

Ebeveynler tartışacağı durumlarda kendince çocuğu odasına gönderme veya gece uyumasını bekleme gibi çözümler bulup kavgaları bu şekilde gerçekleştirse de çocuklar çoğu zaman olup bitenden haberdar olacaktır. Kötü davranışları kendine model alacak ve topluma istenilen şekilde kazandırılamayacaktır. Daima çocuklarının iyiliklerini isteyen ve gözeten ailelerin ise bu durumları çocuklara yansıtmamak için elinden geleni yapmaları ve mümkün olduğunca kısa zamanda en uygun çözümü getirmeleri hem ebeveynler hem de çocuk için en doğru karardır.

Rate article
Add a comment