Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sağlık
akciğer kanseri

Akciğer kanseri günümüzde sigara ve uyuşturucu kullanımı çoğaldıkça kanser belirtileri şüphesi ile hastanelerde teşhis koyulan kişi sayıları artmaktadır. Akciğer kanserinin genel olarak tanımı akciğerde oluşan kanser kitlesidir. Hücreler istemsiz bir şekilde hızla çoğalmaya başlar, çoğalan hücreler akciğerde bir kitle oluşumuna sebep olur. doktor dilinde bu kitle tümör olarak tabir edilir. Akciğer kanseri günümüzde oldukça sık rastlanan kanser türlerinden birisidir. cinsiyet fark etmeksizin kadın ve erkeklerde kolaylıkla oluşur ve ölümlere sebebiyet verir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

akciğer kanseri oluşumunun başlangıcında ilk olarak günler geçtikçe artmaya başlayan öksürüktür. İnsanlar bunun grip gibi enfeksiyonlardan kaynaklandığını düşünerek hastaneye gitmemektedir. Bir öksürük deyip tedavi olmamak ileride hayatınızı riske atacak eylemlere sebep olabilir. Öksürük ile birlikte balgam atma sıklığı da yükselir ve balgam da kan görülmesi bir akciğer kanseri belirtisidir. Göğüs ağrısı öksürdükten sonra yada kahkaha atarken çıkıyorsa vaktinizi boşa harcamadan hemen hastaneye gidip tedavi altına alınmalısınız. akciğer kanserinin bir diğer belirtisi ise nefes darlığıdır. Nefes darlığı ile birlikte artan hırıltılar da akciğer kanserinin belirtileri arasındadır. Hızlı kilo veriyorsanız ve yemek yiyemiyorsanız belirtilerin önemini alarak tedaviye başlamalısınız. Akciğer kanseri bağışıklık sistemini zayıflattığı için sıklıkla bronsit grip gibi enfeksiyonlar vücudunuzda çok rahat bir şekilde yer edinmiş olabilir. Vücudunuzda bir halsizlik hissediyorsanız ve bu belirtiler varsa tümör oluşumu ilerlemeden hastaneye gidin.

Akciğer Kanseri Tedavi yöntemi Nelerdir?

Tümörün büyüklüğü, tipi gibi unsurlar ameliyat olmadan önce bakılıyor. eğer vücudunuz tümörü çıkarmaya elverişli ise kanser hücresi akciğerinizden çıkartılıyor. eğer tümör çıkarılamayacak bir yerdeyse o zaman hastalara kemoterapi uygulanıyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile çalışma yapan bilin adamları akıllı ilaçlar sayesinde akciğer kanserinin önüne geçmeyi planlıyorlar.

Akciğer Kanserinden Korunma yolları

  • Sigara kullanıyorsanız hemen bırakmanız akciğer kanseri olma riskinizi önemli derecede azaltacaktır.
  • Stres altında bulunmamak ve sinir bozucu olaylardan uzaklaşmak tümör oluşumunu azaltır.
  • Fazla radyasyonlu ortamlarda bulunmamalısınız. Sadece akciğer kanseri değil radyasyon bütün kanserleri oluşturmaya sebebiyet verebilir.
  • Tiner benzin gibi boya maddeleri ile aynı ortamlarda 5 dakikadan fazla durmamalısınız.
  • Kirli hava akciğer kanseri ve bronşitin en önemli nedenlerindendir.
  • Beslenme düzeniniz çok önemli sağlıklı beslenmek akciğer kanseri de dahil bir çok kanser ve hastalığın önüne geçebilir.
Rate article
Add a comment