Akciğer Kanseri Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

akciğer kanseri sebepleri nelerdir Sağlık

Akciğer kanserleri dünya üzerinde en fazla ölüme sebebiyet veren kanser türü olarak bilinmektedir. Bu unsurunda en önemli sebebi olarak bu hataların ileri evrelerde doktora başvurmaları ve gecikmiş olan teşhis dönemleridir.

Akciğer kanseri, sessiz bir şekilde ilerlediği için hastalık oldukça geç evrelerde fark edilebilmekte ve hastalar içinde tedavi şansı oldukça düşmektedir. Bu yüzden akciğer kanseri belirtilerinin çok iyi öğrenilmesi önem arz etmektedir. Erken evrelerde teşhis ise akciğer kanseri için oldukça faydalıdır. Bu kanser yapısal olarak normal akciğer dokularından olan çeşitli hücrelerin kontrol dışı bir şekilde çoğalarak akciğer içerisinde tümör oluşmasına neden olmaktadır. Bu tümörün ortaya çıkması ile de akciğer kanseri oluşmuş olur. Bu gibi kontrolsüz oran yükselişi, hücrelerin çevrelerindeki dokuları istila etmeleri veya da dış bölgedeki organlara yayılmaları ile sonuçlanabilmektedir. Tümör ne zaman tehlikeli olur? Tümör bir nokta kısımda kalırsa eğer veya sınırlı büyümeler sunarsa, genel olarak iyi huylu tümör olarak kabul edilmektedir. Çok daha tehlikeli olan kötü huylu tümörler ise kanser hücreleri kan sistemi yolu ile vücudun başka bölümlerine göç etmektedir. Kanser vücudun bütün bölümlerine yayılır ve metastaz olmuş olur. Metastaz olmuş olan bir kanser ise tedavi olabilmesi oldukça zordur.

Çağımızın İlleti: Akciğer Kanseri

Akciğer içerisinde oluşmuş olan tümör kitlesi bulunduğu ortam içerisinde büyümektedir. Daha ileri zamanlarda çevre dokulara ve bütün organlara yayılmaktadır. Akciğer kanserleri mikroskop ile izlenen hücrelerin görüntülerine göre küçük hücreli veya küçük hücreli dışı olarak ayrılabilmektedir. Kanser belirtileri son derece çeşitlidir. Kanserin nereye hangi bölgeye nasıl yerleştiğine, nereye yayılmış bir hale geldiğine ve tümörün büyüklüklerine göre bağlıdır. Akciğer kanseri belirtileri ortaya çıkması yine uzun zaman alabilmektedir. Genellikle de bu hastalık ileri evrelere ulaştıktan sonra fark edilebilmektedir. Akciğer kanseri hastalığına yakalanmış olan hastaların birçoğunda kanser hiç belirti vermemektedir. Bu kanser hastaları akciğer kanseri hastası olduklarını, farklı bir hastalık nedeni ile akciğer röntgeni çekildiği takdirde anlarlar.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Akciğer kanserinin belirtisinin meydana geldiği hastalarda ise öksürük, göğüs bölgesinde ağrı, öksürük sonucunda kan gelmesi, nefes almalarda son derece günlük çekmeler, nefes alıp vermedi hırıltı gibi daha birçok çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Akciğer kanseri belirtileri yine akciğerde olan tümör şekline bağlı olarak hasta kanında veya farklı noktalarda da kendini belli edebilmektedir.

Sürekli kötüleşen öksürük, kalıcı göğüs ağrıları ve omuzda öksürükten oluşan ağrılar, kan tükürmek, kanlı balgam, nefes darlığı, boğuk sesli olmak, yutmada zorluk çekmek, boğaza takılma hisleri, boyun üstünde şişkinlik, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, egzersiz yaparken zorlanmak gibi daha farklı belirtileri bulunmaktadır. Ayrıca aşırı halsizlik gibi belirtiler de ilk başlarda oluşabilmektedir.

Rate article
Add a comment