Aklınızı alacak 15 harika bilimsel gerçek

bilimsel gerçekler Bilim

Dünyamızla alakalı bu inanılmaz bilgilerle arkadaşlarını etkileyebilirsin

1. Bebekler yetişkinlerden 100 tane daha fazla kemiği vardır.

Çoğu kıkırdak olmakla beraber bebeklerin yeni doğduklarında yaklaşık 300 kemiği vardır. Bu fazladan esneklik onların doğum kanalından geçmelerine yardımcı olur ve hızlıca büyümelerine olanak tanır. Yaşla birlikte kemikler kaynaşır ve geriye ortalama bir yetişkin için gerekli olan 206 kemiği bırakır.

2. Eyfel Kulesi yaz aylarında 15 cm daha yükselebilir.

Madde ısıtıldığında parçacıkları daha fazla hareket eder ve daha geniş bir hacime ulaşır – bilim dünyasında bu durum termal genişleme olarak bilinir. Diğer taraftan, ısı seviyelerinde düşme tekrar geri çekilmeye sebep olur. Örneğin bir termometre içerisindeki cıva seviyesi çevrenin sıcaklığına göre değişen cıva hacmi nedeniyle yükselip alçalır. Bu etki gazlar için oldukça çarpıcıdır fakat sıvılarda ve demir gibi katılarda da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle köprüler gibi geniş yapılar genişleme contası ile birlikte inşa edilir. Bu da yapılara hareket edecek yer bırakıp herhangi bir hasar oluşmadan genişleyip daralmalarına olanak verir.

3. Dünya’daki oksijenin %20’si Amazon ormanları tarafından üretilir.

Atmosferimiz kabaca yüzde 78 azottan, yüzde 21 oksijenden ve diğer küçük miktarlardaki çeşitli gazlardan oluşur. Dünya’da yaşayan canlı organizmaların büyük bir bölümü nefes alarak karbondioksiti oksijene dönüştürerek bunu yaşamak için kullanır. Şükürler olsun ki bitkiler fotosentez sayesinde gezegenimizin oksijen seviyesini yeniden dolduruyorlar. Bu süreç esnasında karbondioksit ve su yan ürün olarak oksijen üretilerek enerjiye dönüştürülüyor. 5.5 milyon kilometrekareyi (2.1 milyon mil kare) kaplayan Amazon yağmur ormanları Dünya’daki oksijenin önemli bir miktarını aynı zamanda büyük miktarlarda karbondioksit gazını da emerek geri dönüştürüyor.

4. Bazı metaller o kadar duyarlıdır ki su ile temas ettiklerinde bile patlayabilirler.

Potasyum, sodyum, lityum, rubidyum ve sezyum gibi metaller o kadar duyarlıdır ki havaya maruz kaldıkları anda oksitlenirler. (Veya kararırlar.) Suya bırakıldıklarında patlama bile oluşturabilirler. Tüm elementler kimyasal olarak dengeli olma çabasındadırlar – başka bir deyişle tam dolulukta bir dış kabuk elektronuna sahip olmak isterler. Bunu da başarmak için elektron atma eğilimindedirler. Alkali metaller dış katmanında sadece bir elektron bulunmaktadır ve bu yüzden de bu istenmeyen yolcuyu bağlanma yoluyla başka bir elemente göndermek isterler. Sonuç olarak da diğer elementlerle o kadar çabucak bileşim oluştururlar ki doğada bağımsız bir halde var olamazlar.

5. Bir çay kaşığı nötron yıldızı 6 milyar ton ağırlığındadır.

Nötron yıldızı yakıtı biten devasa bir yıldızın kalıntılarıdır. Ölmekte olan yıldız çekirdeği yer çekimi yüzünden süper yoğunlukta bir nötron yıldızı oluşturup çökerken süpernova içinde patlar. Gökbilimciler, güneş kütlelerindeki akıllara durgunluk veren büyük yıldız veya galaksi kütlelerini, bir güneş kütlesine eşit (yani, 2 x 1030 kilogram / 4,4 x 1030 pound olarak) ölçerler. Tipik nötron yıldızları, yaklaşık on kilometre (6.2 mil) yarıçaplı bir küreye sıkıştırılmış ve bilinen evrendeki en yoğun maddelerden bazılarıyla sonuçlanan, en fazla üç güneş kütlesinden oluşan bir kütleye sahiptir.

6. Hawaii her yıl Alaska’ya 7,5 cm yaklaşıyor.

Dünya’nın kabuğu, tektonik plakalar adı verilen devasa parçalara bölünmüştür. Bu plakalar, Dünya’nın üst mantosundaki akımlar tarafından hareket ettirilerek sürekli hareket halindedir. Sıcak, daha az yoğun kaya soğumadan ve batmadan önce yükselir ve dev konveyör bantları gibi hareket eden dairesel konveksiyon akımlarına yol açar ve üzerlerindeki tektonik plakaları yavaşça kaydırır. Hawaii, Kuzey Amerika Plakasına doğru yavaşça kuzeybatıya, Alaska’ya doğru sürüklenen Pasifik Plakasının ortasında yer almaktadır. Plakaların hızı, tırnaklarımızın büyüdüğü hız ile karşılaştırılabilir.

7. Tebeşir trilyonlarca mikroskobik plankton fosilinden yapılır.

Kokolitofor adı verilen küçük tek hücreli algler, 200 milyon yıldır Dünya okyanuslarında yaşıyor. Diğer deniz bitkilerinin aksine, kendilerini küçük kalsit tabakaları (kokolitler) ile çevrelerler. Yaklaşık 100 milyon yıl önce, kokolitoforların beyaz bir sızıntıda okyanus zeminlerini kaplayan kalın bir tabaka halinde birikmesi için koşullar tam olarak sağlanıyordu. Üstte daha fazla tortu biriktikçe, basınç kokolitleri kaya oluşturmak için sıkıştırarak Dover’ın beyaz uçurumları gibi tebeşir birikintileri oluşturdu. Kokolitoforlar, fosil formda ölümsüzleştirilen tarih öncesi türlerden sadece biridir, ancak kaç yaşında olduklarını nereden biliyoruz? Kaya zaman içinde yatay katmanlar halinde oluşur ve altta daha yaşlı kayalar ve üstte daha genç kayalar bırakır. Paleontologlar, bir fosilin bulunduğu kaya türünü inceleyerek onun yaşını kabaca tahmin edebilirler. Karbon yaş tayini, karbon-14 gibi radyoaktif elementlerin bozunma oranına bağlı olarak bir fosilin yaşını daha kesin olarak tahmin eder.

8. 2.3 milyar yıl sonra Dünya yaşamak için çok sıcak bir yer olacak.

Önümüzdeki yüz milyonlarca yıl boyunca, Güneş giderek daha parlak ve daha sıcak olmaya devam edecek. Sadece 2 milyar yıl içinde, sıcaklıklar okyanuslarımızı buharlaştıracak kadar yüksek olacak ve Dünya’da yaşamı imkansız hale getirecek. Gezegenimiz bugün Mars’a benzer geniş bir çöl olacak. Önümüzdeki birkaç milyar yıl içinde genişleyerek kırmızı bir dev haline geldiğinde, bilim adamları Güneş’in nihayet Dünya’yı tamamen yutacağını ve gezegenimizin kesin sonunu hecelediğini tahmin ediyorlar.

9. Kutup ayıları kızılötesi kameralar tarafından neredeyse algılanamaz.

Termal kameralar, bir özne tarafından kaybedilen ısıyı kızılötesi olarak algılar, ancak kutup ayıları ısıyı koruma konusunda uzmandır. Ayılar, deri altındaki kalın bir yağ tabakası nedeniyle sıcak kalır. Bir de buna kalın bir kürk manto eklersek en soğuk kuzey kutbu gününe bile dayanabilirler.

10. Işığın Güneş’ten Dünya’ya ulaşması 8 dakika 19 saniye sürer.

Uzayda ışık saniyede 300.000 kilometre (186.000 mil) hızla hareket eder. Güneş ile aramızdaki 150 milyon kilometrelik (93 milyon mil) bu aşırı hızda bile oldukça zaman alıyor. Ve Güneş’in ışığının Plüton’a ulaşması için geçen beş buçuk saate kıyasla sekiz dakika hala çok az.

11. Atomumuzdaki tüm boş alanı çıkarırsanız insan ırkı bir küp şekerin hacmine sığabilir.

Etrafımızdaki dünyayı oluşturan atomlar katı görünüyor, ancak aslında yüzde 99,99999’un üzerinde boş alan. Bir atom, orantılı olarak geniş bir alana yayılmış, bir elektron bulutu ile çevrili küçük, yoğun bir çekirdekten oluşur. Bunun nedeni, elektronların parçacık olmanın yanı sıra dalga gibi davranmasıdır. Elektronlar yalnızca bu dalgaların tepe ve çukurlarının doğru bir şekilde toplandığı yerde var olabilir. Ve bir noktada var olmak yerine, her elektronun konumu bir olasılıklar aralığına yayılır – yan bir yörüngeye. Böylece çok fazla yer kaplarlar.

12. Mide asidi paslanmaz çeliği çözecek kadar güçlüdür.

Mideniz, pH’ı 2 ila 3 olan oldukça aşındırıcı hidroklorik asit sayesinde yiyecekleri sindirir. Bu asit aynı zamanda bir alkali bikarbonat solüsyonu salgılayarak kendini koruyan mide zarınıza da saldırır. Astarın hala sürekli olarak değiştirilmesi gerekiyor ve dört günde bir tamamen yenileniyor.

13. Dünya dev bir mıknatıstır.

Dünyanın iç çekirdeği, sıvı demirle çevrili katı halde bir demir küresidir. Sıcaklık ve yoğunluktaki değişiklikler, bu demirde akımlar yaratır ve bu da elektrik akımları üretir. Dünyanın dönüşüyle sıralanan bu akımlar, dünya çapında pusula iğneleri tarafından kullanılan bir manyetik alan oluşturmak için birleşir.

14. Venüs saat yönünde dönen tek gezegendir.

Güneş Sistemimiz sonunda Güneş’in merkezindeyken dönen bir diske dönüşen bir toz ve gaz bulutu olarak başladı. Bu ortak köken nedeniyle tüm gezegenler aynı yönde ve aşağı yukarı aynı düzlemde Güneş etrafında hareket ederler. Uranüs ve Venüs hariç hepsi aynı yönde dönerler (“yukarıdan” bakılırsa saat yönünün tersine). Venüs meydan okurcasına tam ters yönde dönerken Uranüs kendi tarafında döner. Bu gezegensel garip topların en olası nedeni onları uzak geçmişte rotalarından saptıran devasa asteroitlerdir.

15. Bir pire Uzay Mekiğinden daha çabuk hızlanabilir.

Sıçrayan bir pire, bir milisaniyede yaklaşık sekiz santimetrelik (üç inç) baş döndürücü yüksekliklere ulaşır. İvme, bir nesnenin zaman içinde hızındaki değişimdir ve genellikle ‘g cinsinden ölçülür ve bir g, Dünya’daki yerçekiminin neden olduğu ivmeye eşittir (saniyede 9,8 metre / 32,2 fit). Pire 100 gr, Uzay Mekiği yaklaşık 5 gr’da zirveye ulaştı. Pirenin sırrı, enerjiyi bir yay gibi depolamasına ve serbest bırakmasına izin veren esnek, kauçuk benzeri bir proteindir.

Rate article
Add a comment