Akvaryum Hobisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akvaryum Hobisi İlginç

AKVARYUM HOBİSİ VE BİLİNMESİ GEREKENLER

Denizin, herkese psikolojik açıdan huzur verdiği kanıtlanmıştır. Bu huzuru evlerine taşımak isteyenler ve deniz canlılarına meraklı olanlar; akvaryum sayesinde bu keyfi evlerinde doyasıya yaşayabiliyor. Tabi ki akvaryum hobisinin belli başlı bazı meşakkatli ve yorucu durumları da olabilir.

AKVARYUM NEDİR?

Çoğunlukla cam ya da yüksek dirençli ve saydam malzemelerden yapılan; genellikle balıkların olduğu bazen de omurgasızlar ve ayrıca amfibyumlar, deniz memelileri ve sürüngenler gibi suda yaşayan bitki ve hayvanların tutulduğu canlıların sergilenmesi amacı ile kullanılır. Akvaryum, içi su dolu ve küçük bir cam kavanozdan tutun daha büyük su tanklarına varana kadar geniş kap ve yapılardır.

AKVARYUM İÇİN EK MALZEMELER NELERDİR?

Sonuç olarak canlılara yaşam alanı sağlayacağınız akvaryumunuzda bazı belli başlı ek malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Bu malzemeler; otomatik yemleme sistemi, balıkları tutmak için kepçeler, akvaryum için ısıtıcılar ve dereceler, aydınlatmalar ve dip sifonlarıdır. Akvaryumun içerisinde bulunan otomatik su temizleyici aletler oldukça yeterli olmadığı için aynı zamanda kendinizde akvaryumu 3 hafta ile 3 ay arasındaki zamanlarda temizlemelisiniz.

AKVARYUM SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN BAZI NOKTALAR

Öncelikle akvaryumunuz için balık satın alırken, almak istediğiniz balığın sağlıklı olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Akvaryum, akvaryum için üretilen sehpaların üzerine konulmalıdır. Çünkü özellikle büyük akvaryumları evinizde bulunan normal sehpalar taşıyamaz. Akvaryum malzemeleri, akvaryum için özel olarak üretilen malzemelerden oluşmalıdır yoksa balıklarınız başka malzemelerden zarar görebilir. Akvaryumun su dengesini sağlanmak amacıyla eklenen tuz, mutlaka iyotsuz olmalıdır. En önemli noktalardan biri olan ise; akvaryumda su değişimi yapılırken suyun tamamı değil, bir kısmı değiştirmelisiniz. Suyun tamamının değişmesi demek suyun biyolojik dengesini bozacak ve balıklarınız hastalanıp ölmesine neden olacaktır. Bu hususlara dikkat ederek sizde sevdiğiniz su canlıları ile huzuru yakalayabilirsiniz.

Rate article
Add a comment