Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein Kimdir Biyografi

Modern fiziğin kuramlarının oluşumunda temel yapı taşlarını kuran ünlü fizikçi Albert Einstein, ilginç hayat hikâyesi ve üstün başarıları ile herkes tarafından tanınan ve dünya için önemli olan kişilerden biridir.

KISACA ALBERT EİNSTEİN

Albert Einstein, Almanya’ nın güneyinde bulunan Ulm kentinde dünyaya gelen bir çocuktur. Küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi olan babası başarılı bir iş adamı değildi. Annesi ise müziğe olan tutkusu ile bilinirdi. Hele ki ünlü müzisyen Beethoven’in piyano parçalarını çalmak en büyük tutkusu haline gelmiştir. Ailesi açık görüşlü, kültürel etkinliklerde bulunan zengin bir yaşam sürmekteydi. Ama Albert Einstein’ın ilk yıllardaki gelişmesi kaygı vericiydi. Özelliklede konuşmadaki gecikmesi sebebi ile aile büyük bir telaşın içerisine düşmüştü.

ALBERT EİNSTEİN’IN DÖNÜM NOKTASI

Albert, içine kapanık bir çocuktu. Arkadaşlarının arasına katılmaktan, oyun oynamaktan hiç hoşlanmıyordu. Okulu oldukça sıkıcı bir ortam olarak buluyor ve ezbere dayanan eğitim anlayışına daha fazla katlanamıyordu. Orta öğrenimi mutsuz ve başarısızlıklar içerisinde geçti. Mühendis amcasının özel ilgisi sayesinde Albert, cebir ve geometriyi sevmeye başladı hatta zamanla geometri ile adeta bütünleşti. Zaman içerisinde kendini geliştiren ve ilerleten Albert, fizik dünyasında bir numaralı adam olarak, kuramsal fiziğe sağladığı katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

ALBERT EİNSTEİN’IN EN BİLİNDİK TEORİSİ

Einstein, en çok konuşulan ve tartışma konusu olan İzafiyet Teorisi’ni ortaya atmasından bu yana, fizik meraklıları tarafından dünya üzerinde dört boyut bulunduğunu kabul ediyorlar. Ünlü fizikçi Albert Einstein, eğri sel ve sonlu olduğunu düşündüğü evrenin dört boyutlu olduğunu söyleyerek dördüncü boyutun zaman olduğunu ileri sürmüştür. Atom bombasının oluşumuna katkıda bulunduğu için büyük bir pişmanlık duyduğunu dile getirirdi. 76 yaşında ise iç kanama sonucunda hayatını kaybetti.

Rate article
Add a comment