Alex de Souza Kimdir?

Biyografi

Alex de Souza (tam adı: Alexsandro de Souza) Brezilya’nın Curitiba’da 14 Eylül 1977 tarihinde doğmuştur. 1995 yılında profesyonel olarak futbol hayatına başlamıştır ve ilk profesyonel takımı Coritiba FC’dir. 2 yıl boyunca Coritiba’da oynamıştır ve buradaki üstün performansıyla dünyada ilgi odağı haline gelmiştir. 2 yılda 124 maça çıkmıştır ve 32 gol atmıştır.

1997 tarihinde yine Brezilya’da olan Palmeiras takımında oynamaya başladı. 5 yıl boyunca bu takımda oynamaya devam etti ve bu süreç boyunca 241 maçta forma giydi, 78 tane gol attı. Sergilediği performans ile Avrupa takımlarının dikkatini çekti. Buradaki performansı sayesinde Brezilya Milli Takımı’nda forma giymek üzere seçildi.

Alex 2001 yılında Flamengo takımına transfer oldu, 12 maçta yer aldı ve 3 gol attı. Fakat kendisinden beklenen performansı gösteremediği söylendiği için Parma takımına transfer edildi. Avrupa takımlarının kendisi için uygun olmadığını düşünmeye başlamıştır ve moralman düşüşe geçmiştir. Parma’daki süreç boyunca 5 kez forma giymiştir. Fakat hemen ardından Cruzeiro takımına transfer edildi ve burada 121 maçta 64 gol atarak birden yükselişe geçti ve dünyanın en çok aranan futbolculardan biri oldu.

Alex de Souza ve Fenerbahçe

2004 yılında gösterdiği müthiş performans Türkiye’den Fenerbahçe’nin ilgisini çekmişti. Aynı yıl içinde transferi yapıldı ve daha ilk maçta yaptığı asist ile gönülleri fethetti. 245 maçta forma giydi ve 136 kez gol attı. Takımın taraftarları tarafından o kadar beğenildi ve sevildi ki Kadıköy’e heykeli dikildi. Futbolseverler arasındaki kullanılan jargona da girdi, “bir Alex değil” sözü Türkiye’de hemen hemen her futbol ilgilisinin bir kez duyduğu bir şeydir.

Fenerbahçe’deki bu büyük etkisinden sonra 2012 yılında 30 Eylül’de Kasımpaşa maçında hakem tarafından oyundan atılmıştır. Oyundan atıldıktan sonra yedek kulübesinde değil, tribünde maçı takip ettiği “gerekçesi” ile süresiz şekilde kadrodan uzaklaştırıldı. 2 gün sonra 1 Ekim 2012’de Fenerbahçe ile karşılıklı olarak sözleşmesini sonlandırdı. Bu durum takımın taraftarlarınca hoş karşılanmadı, Fenerbahçe yönetimi çok sert eleştirilere maruz kaldı.

2015 28 Mart’ta Palmeiras’ta eski takım arkadaşlarıyla birlikte bir jübile maçı düzenledi ve Alex futbol kariyerini noktaladı.

Rate article
Add a comment