Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar

Sağlık

Özellikle çocuklar da su çiçeği kızamık gibi hastalıklar için aşı yapılması şarttır. Aşı ile önlenebilir hastalıklar prosedürlere uyulduğu ve aşı yapıldığı sürece mutlak olarak vücudunuzu korumaktadır. Peki bu hastalıklar nelerdir? Bu yazımızda sizlere aşının önemli bir önlem olduğunu ve bu önlemle özellikle çocuklarımızı çeşitli virüslerden ve hastalıklardan koruduğu bilinir. Aşağıda bilgi amaçlı çeşitli hastalıkların tanımını paylaşıyoruz. Bu hastalıklar aşı yapıldığında önlenebilir hastalıklardandır. Gelin hep birlikte inceleyelim.

1.Boğmaca Hastalığı

Bu hastalık yaş fark etmeden  her insanda görülen akut solunum yolları enfeksiyonlarından bir tanesidir. Özellikle yaşı küçük olan çocuklarda bu hastalık ağır bir şekilde ilerlemekte ve çocuklarımızın hayatını tehlikeye sokmaktadır. Boğmaca hastalığı bulaşıcıdır  ve en önemli belirtisi ise isminde de anlaşılacağı üzere nefes darlığı ve soluk alıp vermede aşırı derecede güçlük çekebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu bakteri insan vücuduna girdiğinde ortalama 1 veya 2 hafta içerisinde belirtiler vermeye başlamaktadır.  Bu hastalık ne kadar önlem alsanız da bulaşma riski çok yüksektir, bakterinin vücuda zarar vermemesi için yapabileceğiniz tek şey aşısını olarak korunmaktır.

2.Çocuk Felci Hastalığı

15 yaşın altındaki çocuklarda sıklıkla görülen bu hastalık çok nadir de olsa 15 yaş üstü çocuklarda da görüldüğü bilinmektedir. Çocuk felci hastalığı aşı ile önlenebilir hastalıklar arasında yer almakla birlikte oldukça bulaşıcı bir hastalık çeşididir. Bir virüs çeşidi bu hastalığa neden olur belirtileri ise kollarda veya bacaklarda uyuşukluk ve görevini yapamama hissi uyandırır. Bu belirti ile birlikte baş ağrısı ve dönmesi, ateşinizin yükselmesi gibi belirtilerde verebilmektedir.  Bu virüs vücuda oral yol ile bulaşır. Yediğiniz içtiğiniz besinlerden bulaşan virüs belirtilerini 2 hafta gibi bir sürede ortaya çıkarmaktadır.  Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur felç yaşanan kişi geri dönüşü olmayan yollara girse de rehabilitasyon doktorları bu durumu en aza indirebilmektedir. Çocuklarınızı korumak için hijyen’inize önem verin ve aşılama yaptırın bu şekilde hastalığı vücuda almaz ve herhangi bir sorun olmaktan çıkar.

3.Difteri Halk Arasında Kuşpalazı Olarak Bilinir

Ölümcül hastalıklar arasında da yer alan difteri hastalığı aşısını olunmadığı ve tedavi edilmediği sürece ölümlere yol açabilmektedir. Hastalığı tedavi olarak atlatsalar bile hastalar, tedaviye tam yanıt vermezse tekrar hasta olma riski taşır. Hasta olan kişiler dahi aşısını mutlaka olmalıdır. Halsizlik,iştah kaybı,baş ağrısı gibi belirtiler ve özellikle aşırı derece yutkunma problemleri ve bağdemcikte şiddetli ağrılar difteri hastalığının başlıca belirtilerindendir. Difteri hastalığının bulaşma yolları, bulaş olmuş kişilerin öksürme veya hapşırma yolu ile kabarcıklar çıkarması sonucu karşısındaki kişiye bulaştırma olasılığı çok yüksektir. Bazı hastalar ise vücut direnci yüksek olduğu için herhangi bir belirti yada rahatsızlık geçirmeden bu hastalığı geçirdikleri de bilinmektedir.

4.Hepatit A Hastalığı

Karaciğer enfeksiyonu olarak bilinir. Yaygın bir hastalık çeşididir. Hepatit A hastalığı genellikle dışkılar ile temas olmuş yiyecekler ve içecekler aracılığı ile bulaşmaktadır. Dışkı ile temas etmiş bir besinin yada dışkı ile temas etmiş bir suyun o su ile yıkanmış besine teması sonucu bulaş riski çok yüksek bir hastalık çeşididir. Yetişkin bireylerde bu hastalık şiddetli belirtiler gösterir iken 10 yaşın altındaki çocuklarda hafif belirtiler ortaya çıkmaktadır.

  • Halsizlik, yorgunluk
  • İştah kaybı
  • Bulantı-kusma, mide rahatsızlığı
  • İshal
  • Karın ağrısı
  • Kilo kaybı
  • Ateş
  • Gözlerde ve ciltte sararma
  • Koyu renkli (çay rengi) idrar
  • Çamur gibi veya beyazımsı dışkı

Yukarıdaki belirtiler virüsün vücuda alındıktan yaklaşık 4 hafta sonra ortaya çıkmaktadır.  Bu hastalık sadece ülkemize özel değil dünyada yaygın olarak bilinen bir hastalıktır. Hepatit grupları çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Kronik hastaları risk faktörleri oluşturan en önemli gruplar arasında yer alır, bulaşma riski daha yüksektir ve belirtileri hemen çıkar şiddetli bir şekilde. Genel temizliğinize uyduğunuz ve sağlıklı besinleri düzgün yıkamanız halinde bu hastalık önlenebilir bir hastalıktır. Çocukların hepatit aşılarını mutlaka olmaları tavsiye edilir.

5.Kabakulak Hastalığı

Kabakulak virüsü denilen bu virüs hastalığı oluşturmaktadır. Hafif derecede ateş olması tükürük ve lenf bezlerinde şişmeler,iştahsızlık ve yorgunluk gibi belirtiler göstermektedir. Bu belirtiler hastalığı geçiren kişiler de tüm belirtiler olmak üzere görülmektedir. Kabakulak hastalığı geçiren kişilerin bazılarında ise hiçbir belirti olmadan geçirdiği bilinir. Nasıl bulaşır sorusunun cevabı ise aslında basit. Genel olarak hastalıklar hava kabarcık yolu hapşırma ve öksürme sonucu karşısındaki kiye geçirmektedir. Bir diğer bulaşma faktörü ise bu baloncukların kullandığınız eşyaların üzerine bulaşması sonucu size geçebilmektedir.  Hasta olan bir kişi hastalık süresince yaklaşık olarak 10 kişiye bulaştırabilmektedir. Tükürük bezleri ve lenf bezleri arasında geçen ilk ve son 5 gün içinde bu hastalığı bulaştırdığı bilinmektedir. Bu hastalık en fazla 2 hafta içinde iyileşebilemektedir. Eğer bu hastalığı çocuklarınızın yada sizin hiç bulaşmamasını istiyorsanız aşınızı yaptırmanız gerekmektedir.

6.Kızamık Hastalığı

Bu hastalığı eminim ki bir çoğumuz ve çocuklarımız geçirmiştir. Bu hastalık nedir? Bir cilt hastalığı olduğunu söyleyebiliriz. Vücudumuzun çeşitli yerlerinde kırmızı baloncuklar oluşur ve bir müddet sonra içi su ile dolduktan sonra patlamaktadır. Belirtileri ise aşırı derece kaşıntı ve dediğimiz deride çok sayıda kızarıklıklar az da olsa baş ağrısı ve istahsızlık olarak bilinmektedir. Ancak derideki her kızarıklıklar kızamık olarak adlandırılamaz çeşitli labaratuar ortamında incelemeler sonucu kesin tanı konmaktadır. Kızamık hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Hiç kızamık olmamış bir kişi hasta ile temas halinde ise neredeyse %100 bu hastalığa yakalanmaktadır.  Hasta ile temas ettikten sonra 2 hafta içerisinde belirtiler ortaya çıkarak kişiyi rahatsız etmektedir. Çocuklarımızın bu hastalığa yakalanmamasını önlemek için zamanında aşıyı yaptırmanız önem taşır.

Yukarıda sıraladığımız hastalıklar aşı ile önlenebilir hastalıklar arasında en yaygın ve bilinen hastalıklardandır. Ailenizde bu tür hastalıkların olmasını istemiyorsanız mutlaka aşıları yaptırarak en önemli önlemi almanız şarttır. Temizlik ve hijyeninize de dikkat etmelisiniz.

Rate article
Add a comment