Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel Kimdir Biyografi

Halk arasında Aşık Veysel olarak bilinse de asıl adı “Veysel Şatıroğlu” olan usta ozan tüm zamanların en iyi halk ozanı ve seslerinden biridir. Türk toplumunda önemli bir değer ve yere sahip olan Âşık Veysel’in zorluklarla geçen bir hayatı olmuştur.

KISACA ÂŞIK VEYSEL

25 Ekim 1894 yılında Sivas da dünyaya gelen Âşık Veysel’in; Annesinin adı Gülizar, babasının adı ise Ahmet’tir. O dönemde en çok görülen hastalıklardan biri olan ve dönemin vebası olarak adlandırılan çiçek hastalığı yüzünden iki kız kardeşini kaybeden sanatçı, 7 yaşında ise aynı hastalıktan dolayı tek gözünü kaybetmiştir. Birkaç zaman sonra ise vahim bir kaza sonucunda diğer gözünü de kaybeden sanatçı, tamamen görmemeye başlamıştır.

Aşık Veysel Kimdir?

ÂŞIK VEYSEL’İN MÜZİK İLE TANIŞMASI

Âşık Veysel’in babası olan Ahmet Bey; gözleri görmediği için arkadaşları ile vakit geçirip oyun oynayamayan ve yalnız kalan oğluna oyalanması için bağlama hediye etmiştir. Âşık Veysel, ilk zamanlar başka ozanların türkülerini çalmaya başlamış, 40’lı yaşlarına geldiğinde ise; kendi yazdığı eserleri çalmaya başlamıştır. O yıllarda düzenlenen Âşıklar Bayramında yer alması ve Atatürk için söylediği türküden sonra daha çok tanınmış ve sevilmiştir. Bu zaman zarfında sadece kendi köyünde değil, Türkiye’de de birçok yer gezerek türkülerini her kesime aktarmayı başarmıştır.

ÂŞIK VEYSEL’İN ZORLU HAYATI VE MÜZİĞİNE OLAN ETKİSİ

Âşık Veysel zaten gözlerini kaybederek karanlığa gömülen hayatında; hem anne ve babasının ölümü ile yıkılmıştır hem de karısının başkasına kaçması ve çocuklarının hayatını kaybetmesi ile hayatı daha çok çekilmez bir hale dönüşmüştür. Acı dolu hayatını ve karanlık ömrünü şarkılara döken ozan; yanık türkülerini beğenenleri ile paylaşarak, bir nebzede olsa acılarını hafifletmeye çalışmıştır. 1973 yılında Âşık Veysel kansere yenik düşmüş ve hayatını kaybetmiştir.

AŞIK VEYSEL’İN EN ÖNEMLİ ESERİ: UZUN İNCE BİR YOLDAYIM…

Rate article
Add a comment