Asitli İçecek İçmenin Zararları

Sağlık
asitli içecekler

Asitli içecekler vücudumuza ciddi oranda zararlar veriyor ve geri dönüşü olmayan yollara itiyor. Kendi sağlığınızı riske atan bir içecekleri bile bile içmek bazen ölümlere bile sebep olabiliyor. Bu makalede kola fanta gazoz vb. asitli içeceklerin vücudumuza olumsuz etkilerini tartışacağız. Bu zararlar saymakla bitmiyor ama bilinçli bir tüketici olmanızda fayda var. Hep birlikte şimdi özellikle kolanın zararlarını okuyalım.

1. Günlük düzenli olarak çok tüketimlerde midenizde yanma hissi ve delici özelliği bulunan kola ve kola ürünleri ciddi anlamda zararlıdır.

2. asitli içeceklerin içinde çok yüksek miktarlarda fosfat bulunuyor. Bu madde vücuda fazla alındığında ilerleyen yaşlarda kemik erimesi olma ihtimalinizi %30 arttırıyor.

3. Sodyum maddesinin fazla miktarlarda alınması astım riskinizi tavana cıkartıyor. Asitli içeceklerde içtiğinizde sodyum maddesini fazlalıkla vücudunuza almış olacaksınız.

4. Şeker hastaları şekerini dengelemek için insülin kullanırlar. Asitli içecekleri tüketen bir kişi ise şekerden ölme riskini 2 kat hızlandırır. Çünkü asitli içecekleri tükettikten sonra 30 dakika içinde vücudunuzdaki insülin oranı 4 katına çıkar.

5. Böbrek yetmezliğinin bir diğer ciddi nedeni asitli içeceklerdir.  Fosforik asit fazlalığı böbrek yetmezliğine kimi zamanda böbrek taşı olmasına sebep oluyor.

6.  Asitli İçeceklerde bulunan yoğun asit miktarı dişlerinizi erken kaybetmenize ve diş etlerinizin kanamasına sebepler verebiliyor.

7. Plastik doğada tam 400 yıl şeklini bozmadan durabiliyor. Herkes Aldığı asitli içeceklerin kutularının pet ve plastikten yapıldığını biliyor. Birde plastik asit ile birleşince kanserojen madde fazlalığı oluştuğundan çok tüketen insanlarında kanser olma riskleri çok fazla oluyor.

8. Diyabet sorunlarını ortadan kaldırmak istiyorsanız bir an önce asitli içecekleri bırakmalısınız. İçerisinde bulunan mısır şurubu diyabetin 1 numaralı habercisidir.

9. Beyninizin kokain kullanan bir kişi ile hemen hemen aynı olduğunuzu biliyor muydunuz?  Depomin salgılayan bir beyinde uyuşukluk ve benzeri belirtiler yaşanmaktadır. Yani sürekli tüketiminiz de kokain kullanan bir kişiden hiçbir farkınız yok.

Asitli içecekleri sporcular genellikle tüketmezler. Yağları kasa çevirmede vücudu büyük bir zarara uğratmaktadır. Eğer sizde düzenli bir vücuda ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak istiyorsanız spor yapmanın faydaları nelerdir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak burada listelediğimiz bütün zararların gerçek ve deneylere ve olaylara dayalı olarak gerçekleştiğini unutmayın. Kendi sağlığınızı koruyamadığınız takdirde başınıza bu hastalıklardan gelmenin hiçbir kaçısı yoktur.

Rate article
Add a comment