Ay Tutulması Neden Olur?

Ay Tutulması Neden Olur İlginç

Ay tutulması, dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması halinde gerçekleşmektedir. Tutulma esnasında Güneş, karşı düğüm noktasında ya da ona yakın bir konumda yer almalıdır. Bu koşullar doğrultusunda dünyanın gölgesi ay yüzeyine düşer. Bu 1.360.000 km uzanan gölge konisi ay uzaklığından ortalama olarak 8800 km geniş olup ay saatte 3456 km hareket ettiğinden dolayı, ay tutulmasının zamanı ortalama olarak 40 dakika ile bir saat arasında değişiklik göstermektedir.

Ay tutulmasının, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde yer aldığı herhangi bir bölgesinden gözlenmesi mümkün olmaktadır. Aya karşı olan dünya yüzeyine çarpmakta olan güneş ışınları dünyanın atmosferi tarafından kırılmaya uğradığından dolayı, ay tutulmasında ay tam anlamıyla ortadan kaybolmaz. Dünya çevresinde kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığından dolayı, dünyanın gölgesi kırmızı renkte görülmektedir. Söz konusu bu zayıf ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik koşullar ile ilişkili olarak Ay’ın tuhaf bir bakır renginde görünmesine neden olabilir.

Dünya, ay ve güneşte meydana gelen birtakım durumlar kısmi ay tutulmasını sağlar. Yaşanan bu tür durumlarda ayın yüzeyine dünyanın gölgesi tam olarak değil, kısmi olarak düşer. Ay tutulması çoğunlukla yılda 2 kez meydana gelir. Ancak kimi zaman ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı ya da 3 kez ortaya çıktığı da görülebilir.

Yer ve Ay, tıpkı diğer gezegenlerde olduğu gibi Güneşten almış oldukları ışınları yansıtmak suretiyle kendilerini göstermektedirler. Ay, Yer çevresinde; Yer, Ay ile beraber Güneş çevresinde yörünge hareketlerinde bulunurken Güneş’e bakmakta olan yüzleri aydınlık, diğer tarafta kalan yüzleri ise karanlıktır ve karanlık tarafta uzayda birer gölge konisi meydana getirirler. Ay’ın, Yer’in gölge konisine girmesi durumunda tutulması, Ay’ın gölge konisinin Yer üzerine düşmesi durumunda ise Güneş tutulması oluşur.

Ay tutulması yalnızca, Ay dolunay evresinde iken Dünya’nın gölgesinin bir bölümünden geçmesi durumunda gerçekleşir. Dünya’nın gölgesi birbirine geçmiş olan iki huniye benzeyen bileşenden meydana gelir.

Rate article
Add a comment