Ayak Kokusunun Nedeni Nedir? Nasıl Önlenir?

Sağlık

Ayak kokusu kişinin rahatını kaçıran büyük bir problemdir. Giydiğiniz ayakkabı, çorap ya da kişisel bakımınız kokunun giderilmesi ya da oluşumunda oldukça önemli bir rol oynar. Zaten ayak kokusunun en temel iki sebebi; ayakkabı ve ayağın aşırı terlemesidir. Ayağınız aşırı terliyorsa bu bakteri üretimini arttıracak ve bakteriler de koku olmasına neden olacaktır.

Sorun ayakkabınız da ise çözüm yolları daha fazladır. Örneğin tüm gün ayakkabı giymek durumundaysanız, giydiğiniz ayakkabıyı çıkardıktan sonra 24 saat civarı havalandırmalısınız. Bu sayede bir sonraki giyişinizde kötü koku sıkıntısı yaşamazsınız. Ancak yine de koku gitmediyse o zaman ayakkabınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı ayakkabılar kalitesi ya da yapıldığı madde nedeni ile daha fazla ayak kokusuna sebep olmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise çoraplar. Giydiğiniz çorap kesinlikle naylon olmamalıdır. Naylon çoraplar ayağınızın hava almasını engelleyip, terlemeye yol açacak, terleme ile birlikte ayağınız bakteri üretmeye başlayacak ve bu da kötü bir kokuya neden olacaktır. Tercih edeceğiniz çorap türü her zaman kalın ve pamuklu olmalıdır. Ayaklarınızın hava almasını sağlamak kokunun önlenmesinde ilk önce yapılması gerekendir.

Tabi bunların yanı sıra kişisel bakımınız da oldukça önemlidir. Özellikle tüm gün ayağınız ayakkabı içindeyse ve alternatif bir ayakkabı giyme şansınız da yoksa tek çare temizliğe ekstra önem vermektir. Her gün düzenli olarak ayaklarınız sabunlu su ile yıkayarak, ferahlar ve koku sıkıntısından kurtulursunuz.

Rate article
Add a comment