B12 Vitamini Nedir ve Hangi Gıdalarda Bulunur?

B12 Vitamini Sağlık

B12 vitamini suda eriyebilen bir vitamin çeşididir, ancak diğer suda eriyen besinlerden farklı olarak karaciğerde, böbreklerde ve vücudun diğer dokularında da depolanmaktadır.

Özellikle et yemeyenler ve ileri yaşlardakiler B 12 vitamin eksikliği riski altında olduklarından, B12 vitamini neye iyi gelir hakkında öğrenilecek ne varsa öğrenmek ve vitamin desteği alırken göz önünde bulundurması önem arz eder.

B12 vitamini çoğunlukla bitki besin kaynaklarında bulunmamaktadır ve vejetaryenlerin diyetlerinde yeteri kadar alamamaları olasıdır. B12 vitamin eksikliğinin göstergeleri vücut rezervleri tamamen bitinceye kadar kendilerini beş veya altı yıl göstermeyeceğinden dolayı, B12 vitamin desteği almayı her zaman göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer yeterli miktarda B12 vitamini aldığınızdan emin değilseniz kan testi yaptırmalısınız.

B12 vitamini neye iyi gelir sorusuna geçmeden önce şunları da bilmemizde fayda vardır; Sinir sistemini zinde tutmak ve kırmızı kan hücrelerini artırmak için vücudunuzun B12 vitaminine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu vitamine ek olarak folik asit almak da gerekir ve bu b12 vitaminindeki enerjinin açığa çıkarılmasına yardımcı olur. Bir çok çeşitli besinden fakat çoğunlukla hayvansal ürünlerden bağırsak yoluyla emilir. Vücutta az miktarlarda depolanır ve bunun %80’i karaciğerde bulunur. Eksiklik belirtilerinin gösterilmesi üç veya dört yıl sürmektedir.

B12 Vitamini Neye İyi Gelir?

B12 vitamini neye iyi gelir şeklinde sıralarsak; Cobalamin alyuvarların oluşumu sırasında folik asitle birlikte hareket eder ve böylelikle kansızlığa iyi gelir. B 12 vitamini homosistein seviyesini düşürmede kullanılır. Bu maddenin yüksek seviyeleri olası kalp rahatsızlıklarının göstergesidir, yani olası bir kalp hastası adayıysanız, homosistein seviyenizi normal seviyeye döndürmek için B12 vitamini ile folik asit bileşimlerini kullanmalısınız. B12 vitamini sağlıklı sinir sistemi için gerekmektedir. Uzun sureli eksikliği, geri dönüşü olmayan nörolojik hasarlara sebep olur

Ayrıca vücut, besinlerin emilmesi ve hazım için de bu vitaminin desteğine ihtiyaç duyar. Aynı anda hafızayı ve konsantrasyonu da geliştirir ve rahat bir uyku için de b12 vitamini almak gereklidir

B12 vitamin eksikliği ciddi zihinsel problemlere yol açmaktadır. Anemi görülür. El ve ayaklarda karıncalanmaya sebep olması da B12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkacak bir rahatsızlıktır.

B12 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

B12 vitamini; et ve et ürünleri, yumurta, tavuk, balık ve diğer deniz ürünleri, peynir, süt, yoğurt gibi günlük hayatta sıklıkla tüketilen gıdaların içinde bol miktarda yer alır.

Rate article
Add a comment