Bağlı bir ilişkinin 5 aşaması

Bağlı bir ilişki İlişkiler

Hiç düşündünüz mü: İlişkimiz neden bu kadar zor? İlk tanıştığımızda işler çok mükemmeldi – ne oldu? Büyük olasılıkla cevap, ilişkinizin ilk aşamasından ayrıldığınız ve ikincisine geçtiğinizdir. Ama gerçekten bu kadar kolay olabilir mi?

Evet! Çoğu insan ilişkilerin zaman içinde değiştiğini ve değiştiğini fark eder … ancak birçok insan aynı şekilde gelişmeye meyilli olduğunun farkında değildir. Uzun vadeli bir ilişkinin somut, tanımlanmış aşamaları yeni duygular, yeni zorluklar ve yeni büyüme fırsatları sunar. İlişkinizin karşılıklı saygı, sevgi ve samimiyete dönüşmesini istiyorsanız, ilişkinin sonraki aşamalarında biraz deneyime sahip olacaksınız. Her adımın açıklamasına bakın – bu tanıdık geliyor mu?

Başlamadan önce, çoğu insanın bu aşamaları bu sırayla deneyimleyeceğini bilmelisiniz ve başarılı bir şekilde ilerlemeden önce, her aşamada zorluklarla karşılaşmaları gerekir. Tabii ki, her zaman bu kuralın istisnaları vardır. Fakat çoğu zaman, sağlıklı ve tatmin edici bir ilişki istiyorsanız tüm bu aşamalardan kurtulamazsınız. Her çift bu aşamalarda farklı hızlarda hareket eder ve çoğu insan her aşamayı bir kereden fazla yaşar – bir aşamadan diğerine dalgalanmak yaygındır *.

Tamam, şimdi sana temel bilgileri verdim, biraz daha derine inelim …

Aşama 1 – Yeni Aşama

Buna nezaket aşaması veya fantezi aşaması da denir ve 2 aydan 2 yıla kadar sürebilir. Bu, siz ve eşiniz yeni tanıştığınız ve her şey kesinlikle şaşırtıcı. Birbirinize yeteri kadar sahip olamazsınız. İkiniz de diğerinin gözünde yanlış bir şey yapamazsınız … çünkü ikiniz de hala en iyi davranışınız içindesiniz. Bu aşama benzerliklere odaklanır – birçok ortak ilgi alanınız vardır, pratik olarak aynı kişi olabilirsiniz! Eşinize mutlak en iyi benliğinizi gösterir ve birbirinizi mümkün olduğunca memnun etmeye çalışırsınız. Çatışma bu aşamada kötü sayılır ve her ne pahasına olursa olsun önlenir. Bu kişi olmadan yaşamayı hayal edemezsiniz, bu yüzden mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye başlarsınız. Bu, savunmamızın azaldığı, açık ve aşık olmanıza izin veren aşamadır. Siz ve eşiniz bu aşamada ilişkinizin büyümesi için önemli bir temel inşa ediyoruz. Ayrıca biyolojik etkileri de vardır. Bu aşamada, vücudunuz, hayatınızdaki her şey hakkında olağanüstü mutlu, pozitif ve heyecan verici hissetmenizi sağlayan muazzam miktarda endorfin üretir (sevgi, topuklarınız üzerinde olmak hissi!). Bu, bariz nedenlerden ötürü filmlerde ve romantizm romanlarında en çok tasvir edilen sahne. Sonuç olarak – hiç olmadığı kadar mutlusunuz ve farklı hissettiğinizi hayal bile edemezsiniz.

Adım 2 – Hayal kırıklığı aşaması

Bu aşama aynı zamanda alıştırma aşaması veya adaptasyon aşaması olarak da bilinir. Burada eşinizin aslında insan olduğunu anlayacaksınız (dehşet korkusu!). Birbirinize daha aşina olacaksınız ve sonuç olarak çeşitli eksikliklerinin ve eksikliklerinin farkında olacaksınız. Eşinizi stressiz durumlarda göreceksiniz ve daha rahat olacaksınız. Vücudunuz başlangıçta olduğu gibi aynı seviyede endorfin üretmeye devam edemediğinden, dünyanın tepesinde olma duyguları azalmaya başlar. Eşinizin küçük alışkanlıkları eskisi kadar sevimli değil, ama roman sahnesinde onları görmezden gelmeye yetecek kadar iyi var. Bu aşama, partnerinizin gerçekte kim olduğunu görmeye başladığınızda ilişkinize yavaşça basmaya başlayabilir. Veya bazen bir miktar sahtekârlık veya hile olduğunda aniden olur. Bu aşama kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir çünkü romantizm aşamasında çok fazla açıklık ve bağlantı deneyimlediniz. Bununla birlikte, bu aşamada, birincil göreviniz bu kişiyle etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracağınızı ve çatışmayı nasıl çözeceğinizi öğrenmektir, bu da ilişkinizin devam etmesini istiyorsanız önemli bir beceridir.

Aşama 3 – Güç mücadelesinin aşaması

Bu aşama aynı zamanda hayal kırıklığı aşaması veya acil durum olarak da bilinir. Hayal kırıklığı aşamasının özellikleri daha yoğun hale geldikçe, daha şiddetli ve zorlaşırlar. Bu aşamada, muhtemelen birbirinizden uzaklaşmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada, ikiniz hala çatışmanın “kötü” bir şey olduğuna inanıyorsunuz, ancak birçok farklılığınızın farkındasınız. İlişkilerde sınırlar çizmekte zorlanırsınız ve bunun sonucunda küçük sıkıntılar bile büyük sorunlara dönüşür. Bu aşamada, kabul edilemez davranışları tanımlarsınız ve şimdi çiftlerin ara sıra veya sık sık ilişkiden ayrılma düşünceleri vardır. Giderek artan bir şekilde, bir eş kendine güveniyor ya da dikkatsiz ya da daha kötüsü ona güvenilemez. Sorunlarınızı saygılı ve karşılıklı olarak kabul edilmiş bir şekilde çözemezseniz, derin bir kızgınlık meydana gelecektir. Birçok çift bu aşamada takılı kalır, çünkü bu iletişim tarzı ilişkilerinde normal hale gelir. Bu, dünyadaki ortak rolünüzün hayatınızı zorlaştırdığına inanmaya cazip olsanız bile, farklılıklarınızı etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi öğrenmek – bir takım olarak iletişim kurmak ve çalışmak için zorunludur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu aşamada çoğu çift boşanma veya boşanmaya ne zaman karar vereceğine karar verir. Bu aşamada tüm kara mayınlarını tamamlayabilirlerse …

Aşama 4 – Kararlılık aşaması

Bu, önceki aşamaya kıyasla sakin ve huzurlu bir zamandır. Bu aşama aynı zamanda dostluk aşaması veya uzlaşma aşaması olarak da bilinir. Bazı çiftler bu aşamaya asla ulaşmazlar, ancak eşleriyle daha derin sevgi, bağ ve güven duygularına sahip olduklarını bulanlar. Artık birlikte bir geçmişiniz var ve çoğu insan ilişkinin öngörülebilirliğine güvenmeye başlıyor. Bu aşamaya girdiğinizde, eşinizin mükemmel olmadığını, ancak kişisel farklılıklarınızın eskisi kadar tehdit edici olmadığını fark edeceksiniz. Farklılıklarınızın çoğunu, en azından bir dereceye kadar çözebilir ve ilişkinize daha fazla güvenebilirsiniz. Bazı insanlar eşlerini gerçekte kim oldukları için kabul etmeyi öğrendikçe bu aşamada bir kayıp hissi hissedeceklerdir, çünkü bu, ilişkinin başında yaratılan fantaziyi bırakmaları gerektiği anlamına gelir. Fakat çoğunlukla, arkadaşlığın ve bağlılığın derinleştirilmesi, kelebeklerin ve heyecanın ilk duygularına iyi bir uzlaşmadır. Bu, romantizm aşamasında terk edilen dış ilgi alanlarınızı ve arkadaşlıklarınızı yeniden oluşturmaya başladığınızda da geçerlidir. Eşinizle ayrılmaya veya bu aşamada sıkılmaya başlamanız için hafif bir risk vardır, bu nedenle romantik aşamada kurduğunuz ilişkiyi sürdürmeye çalışmalısınız. Genel olarak konuşursak, bu büyüyen ilişkinizle nihayet kendinizi rahat hissettiğiniz aşamadır.

Aşama 5 – Uyum aşaması

Bu aşamaya kabul aşaması, dönüşüm aşaması veya gerçek aşkın aşaması da denir. The Relationship Institute’a göre çiftlerin% 5’inden daha azının bu aşamaya ulaştığı tahmin ediliyor. Bu, her iki çiftin de partnerinin, kusurlarının, kusurlarının ve zayıflıklarının Galore’de kim olduğu hakkında net bir fikre sahip olduğu aşamadır … yine de, tüm bu şeylere (ve bazı durumlarda bilinçli olarak), o kişiyle olmayı seçerler. bunlar için). Artık eşinizle değil, onlara ihtiyacınız olduğu için onları seçtiniz, çünkü onları seçtiniz, bu da güç mücadelesi sırasında hissettiğiniz rahatsızlık düzeyinin kaybolmaması durumunda ortadan kalktığı anlamına geliyor. Bu aşamaya geldiğinizde, siz ve ortak ekibiniz orada olacaksınız. Eşinizi gerçekten seviyorsunuz ve tıpkı kendinizinki gibi onların çıkarlarına dikkat ediyorsunuz. Eşiniz en iyi arkadaşınızdır. Bu aşamada partnerinizin alışkanlıkları veya karakteri hakkında çok az sürpriz var. Birçok zorluğun üstesinden gelmek için birlikte çalıştınız ve kısıtlama olmaksızın birbirinizi almak ve desteklemek için büyüdünüz. İlişkinizle ilgili vizyonunuz kim olduğunuz ve her ikinizin de gerçekten ne istediğiniz ile tutarlıdır. Geleceğinizi birlikte tartıştınız – benzer yaşam hedefleriniz var ve ilişkinizi daha fazla tanımlamak için teşvik ediliyorsunuz. Birçok çift, bu aşamada (evlilik gibi), ilişkilerini sürdürme niyetlerini göstermek için resmi olarak veya halka açık bir şekilde taahhütte bulunurlar. Bu aşamada ilişkiniz gerçek bir ortaklık haline gelecektir.

Rate article
Add a comment