Barış Manço Kimdir?

Barış Manço Kimdir Biyografi

Rikkat ve Hakkı Manço çiftinin 4. çocukları olarak İstanbul’da dünyaya geldi. İsminin konulmasında en önemli etken ise 2. Dünya Savaşıydı. Her yeni doğan çocuk o ailenin umudu olduğu için de çocuklarının ismini Mehmet Barış koydular. Oğlu Doğukan Manço’nun söyleme ile babasının ismi barışa olan özlemden doğdu, babası Türkiye’de ilk Barış ismine sahipti, bir isim babasıydı. Barış Manço’nun müzik temellerini ise Türk Sanat Müziği sanatçısı olan annesi attı. Müziğe tam anlamıyla başlangıcı ise Galatasaray Lisesinde oldu. Galatasaray lisesinde iki ayrı müzik grubu kurdu. Birincisinin adı ‘Kafadarlar’ ikincisinin adı ise ‘Harmoniler’ idi.

Manço yüksek öğrenim görmek için 1963 yılında Türkiye’den ayrıldı. Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde yüksek öğrenimini tamamladı. 1970 yılında ise vatana dönüş yaptı. Genç birer gitarist olan Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile Kaygısızlar adlı grubu kurdu. Manço bu grupla Bizim Gibi ismiyle yayınladığı şimdi ise Kol Düğmeleri adı ile bildiğimiz şarkıyı yayınladı. Bu grup beraber uzun süre çalıştı, turnelere çıktı ve 52 konser verdi. Grupları bazı nedenlerden dolayı dağılınca Manço tek başına sanatını icra etmeye başladı. Hey Dergisi tarafından 1974 yılında yılın erkek sanatçısı olarak seçildi. Büyük bir yardımsever olan Barış Manço, 1975 ylında düenlediği Anadolu Turnesinden gelen bütün parayı sağır ve dilsiz çocuklarının eğitimine ve bakımına harcadı.

Büyük bir sanatçı, söz yazarı ve TV program yapımcısı olan Manço 200’ün üzerinde şarkı yazmış ve bestelemiştir. Bu şarkıların bir bölümünü ise 9 farklı dilde yorumlamıştır. Manço toplamda 1 platin ve 12 altın kaset ve plak ödülü kazanmıştır. Manço ölüm için ‘yaşam denen uykudan uyanmaktır’ demiştir. Barış Manço 1 Şubat 1999 yılında yaşam uykusundan uyanmıştır.

Rate article
Add a comment