Baş Dönmesi ve Nedenleri

Baş Dönmesi Sağlık

Öncelikle sizlere baş dönmesinin ne demek olduğunu açıklamak isteriz. Böylelikle bu durumunuza daha kolay çözümler arayabilirsiniz.

Baş dönmesi aslında bir hareket yanılması olarak tanımlanmaktadır. Baş dönmesinin nedenlerinden en çok gözlemleneni ise, kişinin kendisinin ya da etrafındaki bazı varlıkların hareket ettiğini zannetmesidir. Yani bir nevi dengesizlik hissedilmesi de olabilir. Bu gibi durumlarda kişilerin telaşlanmaması ve sakin olması gerekir. Bir yere oturarak baş dönmesinin bitmesi beklenmelidir. Bu en basit yöntemlerden biri olarak da sayılabilir. Baş dönmesi aslında kişinin etrafındaki herşeye göre dengesini kuramama sorunundan kaynaklanmaktadır.

Çocukluk çağlarında olan bireyler de nadir görülen bu olay genellikle orta ya da ileri yaş grubunda olan bireylerde görülmektedir. Hastanelerin acil bölümlerinin yaklaşık %25 oranını baş dönmesi şikayetleri doldurmaktadır. Baş dönmesinin nedenleri, gizli hastalıkların ufak belirtisi olarak da görülmektedir. Yani henüz ortaya çıkmamız ya da sizin farkında olmadığınız bir hastalıktan ötürü baş dönmesi oluşabilir. Şöyle özetleyebiliriz; hareket etmemiz esnasında vücut dengemizi sağlayabilmemiz için bazı sistemlerimizin çalışır durumda olması gerekir. Eğer bu sistemlerden biri ya da birkaçı çalışmıyorsa vücudumuz tepki olarak baş dönmesi yapabilir. Bir doktora başvurduğunuzda şikayetlerinizi açık ve net bir şekilde aktarmanız durumunda baş dönmesi sorununuza kısa zaman içerisinde çözüm bulunmaktadır. Hızlı ve kolay çözümler için vücudunuzun verdiği tepkileri net olarak bilmeniz gerekir.

Baş dönmesi şikâyeti olan kişilerin kısa zaman içerisinde bir doktora başvurması en ideali olacaktır. Şikâyetlerinizi net olarak aktardığınızda sistemsel bir muayene tabi tutularak baş dönmesinin nedenleri araştırılmaktadır. Böylece herhangi bir hastalığınızın olup olmadığı da ortaya çıkmaktadır. Sistemsel muayene olarak tabir edilen muayene, ekip çalışması gerektirmektedir. Yani nörolojiden kulak, burun ve boğaza kadar tüm vücudunuzun araştırılması anlamına gelmektedir.

Rate article
Add a comment