Başın Sol Kısmının Aşırı Ağrımasının Nedenleri

Başın Sol Kısmının Aşırı Ağrımasının Nedenleri Sağlık

Baş ağrılarında bölgesel olanlar en sık karşılaşılan ağrı tipleridir. Özellikle de günümüzde migren krizine girenlerin başlarının belli bir bölgesi ağrıyabilmektedir.

Ağrıların ilk başlangıçlarından ileri dönemlerde yani aura dönemlerinde insanlar kendilerindeki krizlerin geleceklerini hızlı bir şekilde anlayabilirler. Migren tipleri nelerdir? Migrenlerin çeşitli tipleri vardır. Bunlardan ilki auralı diğeri ise aurasız tipidir. Migren hastalığının şu an günümüzde etiyolojisi henüz hala anlaşılamamıştır. Ağrı dönemlerinde çeşitli belirtileri daha da hafifletecek tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Başın sol kısmının ağrıması esnasında öncelik olara genelde sol gözümüzden kaynaklı olan bir ağrının olup olmaması için test edilmektedir. Göz ağrıları ve çeşitli diş ağrıları da genel olarak baş ağrıları yapabilen rahatsızlıklardır.

Baş Ağrısı Her Zaman Baştan Kaynaklanmaz!

Bazı durumlarda başınız çok ağrır ama dişinizden vuruyordur. Yine bazı durumlarda gönümüz çok ağrıyabilir ve dişinizden vuruyor olabilir. Migren için hangi doktora görünmeliyiz? İnsanlar kendilerinde göz veya çeşitli diş hastalıkları olmadığını düşünüyor iseler eğer ve migren belirtilerini de üzerlerinde bulunduruyorsalar kesinlikle nöroloji doktoruna gözükmelidirler. Kriz esnalarında bazı durumlarda günlük ağrılar olabiliyorken yine bazı durumlarda mide bulantıları da bunlara eşlik edebilmektedir. Tabi bunlar hep kriz çerçevesi içerisindedir. Eğer başınızın bir kısmı ağrıyorsa veya sol kısmı ağrımaktaysa bu ağrıyı tetikleyen birkaç unsur tespit etmelisiniz. Tatlı, alkol, çikolata, sigara, polen, parfüm gibi çeşitli etkenler de migren krizlerini tetikleyici işlevlere sahiplerdir.

Migren Krizleri Anında Sessiz Ortam!

Migren krizleri esnasında bu krizlerin tedavisi için sessiz ortamlarda dinlenmek son derece önem arz etmektedir. Migren krizinde ne yapılmalı? Sesler ve çeşitli ışıklar migren krizi üzerinde tetikleyicidir. Ayrıca çeşitli ağrı kesiciler arveles, novalgin, minoset gibi gün içerisinde tam olarak 3 doza kadar kullanılabilmektedir. Fakat daha öncelerinde çeşitli ilaç alerjilerine sahipseniz veya alerjiye sahip olup olmadığınızı bilmiyorsanız bu ilaçları da asla kullanmamalısınız. Hatta çeşitli, alerji testleri de yaptırabilirsiniz.

Bu konu ile ilgili yine bilginiz yok ise doktorunuza başvurabilirsiniz. Yine çeşitli kafeinler de aura zamanında alındıkları takdir de ağrıları oldukça hafifletme etkileri bulunmaktadır. Fakat kriz anında kan akımını arttırdıkları için kafeinler tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle ağrı kesicilerin içerilerinde bulunmakta olan çeşitli kafein tipleri vardır. Fakat agresif şekilde oldukça kötü ağrılara sahipseniz ve çeşitli yöntemler ile henüz geçirememişseniz mutlaka doktora başvurmalısınız. Bazı durumlarda bilmediğiniz yöntemleri uygulamak, gelişi güzel bir şekilde uygulanan yöntemler daha kötü sonuçlar elde etmenizi sağlayabilmektedir.

Rate article
Add a comment