Beyaz Diş Kitap İncelemesi

İlginç

İnsanoğlu, var oluşu boyunca doğayı biçimlendirdiğini düşünmüştür. Peki ya doğa onu biçimlendiriyorsa!

Bilinen tarihin açık sayfaları yeryüzünün doğal seleksiyonunun  tüm canlılar üzerinde değişim yaptığını bize gösterir. Her tür kendi varlığını devam ettirebilmek için farklılaşan koşullara ayak uydurmaya çalışmış, adapte olanlar genetik aktarıma devam etmiş, diğerleri ise yok olmuştur. İnsan oluşumu, dengeleri değiştirmeye çalışmış  sonuç olarak değişen sadece kendisi olmuştur.

Vahşi ; doğası gereği varlığını sürdüren canlıların insan idaresi dışında kaldığı  yaşam tarzı olarak tanımlanmıştır. Ne zaman ki canlı türleri direk insan menfaatleri için etkin olarak görev almaya başlamış, işte o vakit evcil tanımına geçmiştir.

Beyaz diş,  insanın doğayla doğanın kendi doğallığı ile olan münakaşasını, irade ve  sevginin mutlak kazancını anlatan dünya klasikleri arasına girmiş bir eserdir.

Yazarımız Jack London bu eserinde bizlere;  19. yüzyıl Amerika kıtasında geçen, Kızılderili – Beyaz adam mücadelesi ve kaynaşmasını, doğal hayatını süren canlıların insanoğlu ile etkileşiminde nelere maruz kaldığını, değişimini ve sonrasında nasıl tepki gösterdiğini yaşanabilecek bir hikaye tarzında anlatan, bir nevi tarihe ışık tutan  okuması çok zevkli bir eser sunmuştur.

Tarihe, insan türlerinin birbirleri ile olan etkileşim sürecinde neler yaşadıklarına, aile kavramının insanda olduğu kadar hayvanlar aleminde nasıl işlediğine ve en nihayetinde insanın doğa ile olan kaynamasına çanak tutuyor.

Okuyanlara sevginin ve umudun nelere kadir olduğunu itinayla aşılıyor…

Künye

Orijinal Adı: WHİTE FANG
Yayınevi: İŞ BANKASI YAYINLARI
Basım: 19. Baskı
Sayfa: 264
Çeviri: Levent CİNEMRE
İnceleme:  Ahmet Serdar İDEMEN

Rate article
Add a comment