Bitkisel Etler Gerçek Etin Yerini Tutabilir mi?

Bitkisel Etler Sağlık

Bitki bazlı burgerler uzun bir yol kat etti – en yeni versiyonları gerçek gibi görünüyor, tadı ve cızırtısı oldukça benzer. Aynı şey öğütülmüş “et”, sosis ve nugget’ların en son etsiz versiyonları için de geçerlidir. İkna edici bir değişim, ama sizin için gerçekten daha mı iyi? Göründüğü kadar net değil.

Bu ürünler et ve kümes hayvanlarını taklit etmek için çok dikkatli bir şekilde tasarlandığından, içerik listesi genellikle uzundur ve evinizdeki mutfaktan çok bir bir yemek laboratuvarından çıkmış gibidir. Ana bileşen tipik olarak soya fasulyesi veya bezelye gibi ürünlerden protein ekstre edilerek yapılan protein izolattır. Hindistan cevizi gibi yağlar onları sulu yapar. Metilselüloz gibi koyulaştırıcılar bunları bir arada tutar. Pancar ve kırmızı biber dahil olmak üzere bitki suları ve özleri, sahte sığır eti ve domuz etine zengin, et benzeri bir renk verir.

Sonuç, ultra işlenmiş olarak nitelendirilebilecek bir şeydir – bazen mükemmel bir öğün olabilir, ancak ideal olarak günlük bir öğün değildir, çünkü bazı araştırmalar ultra işlenmiş gıdaların kanser ve erken ölüm riskini artırabileceğini göstermektedir. Aslında, kanser riskini azaltmak için çoğunlukla bütün ve minimal olarak işlenmiş gıdaları yemeyi öneren Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü, kırmızı et için olduğu gibi bu etsiz ürünler için aynı porsiyon sınırlarını önermektedir: haftada 360-540 gramdan fazla değil ( bu, haftada 4-6 porsiyon, bir etsiz sosis veya her biri bir porsiyon olarak sayılan dört etsiz nugget ile eşdeğerdir).

Yine de etsiz ürünlerin bazı avantajları vardır. Ette bulunan herhangi bir kolesterolu içermeyen zengin protein kaynaklarıdır (ve bazıları lif içerir). Et ve kümes hayvanları yerine daha sürdürülebilir bir seçimdir ve bu kadar inandırıcı seçenek oldukları ve mantı ve spagetti ve “et” topları gibi şeyler için zahmetsizce tariflere girdikleri için, etoburların daha az et yiyerek et yiyor hissetmesini oldukça kolaylaştırır.

Ancak istatistiklere bakmak ve etiketleri okumak hala önemlidir. Kıvamını oluşturmak için kullanılan yağ sayesinde, bu sahte etlerin bazıları (hepsi değil) doymuş yağ bakımından yüksek olabilir – ancak hindistancevizi gibi yağlardan doymuş yağın kalp sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığı açık değildir. Bazıları da sodyum bakımından yüksektir. Burger King’deki Impossible Whopper, normal Whopper’lardan benzer doymuş yağ ve kalorilere (ve daha fazla sodyum) sahiptir, ancak Raised and Roots sahte tavuk nugget’ları, standart külçelerden üçte bir daha az doymuş yağa sahiptir. Genel olarak, daha kısa, daha basit içerik listelerine sahip ürünleri seçmeye ve paketlenmiş, işlenmiş yiyeceklere davrandığınız gibi davranmaya çalışın.

Sınırlandırmamanız gereken bir sahte et: Pirinç, fasulye, mercimek ve mantar gibi yiyeceklerden yapılmış kendi sebze burgerleriniz. Tüm gıdaların tüm sağlık yararlarından yararlanacaksınız ve ekstra katkı maddesi elde etmeyeceksiniz. Ve malzemelerinizi yığın kutularından yeniden kullanılabilir torbalarla yakalarsanız, plastik ve kartonda paketlenmiş işlenmiş köftelere ve nuggetlara kıyasla çevre için çok daha iyi bir şey yapmış olursunuz!

Rate article
Add a comment