Böbrek Yetmezliği Nedir? Bilinen Belirtileri Nelerdir?

Sağlık
böbrek yetmezliği belirtileri

Böbrek yetmezliği  böbreklerin çalışmaması yada vücudunuzdaki görevini tam anlamı ile yerine getirememesi sonucu kana karışan minerallerin fazlalığı nedeni ile vücut dengenizin bozulmasıdır. Böbrekleriniz çalışmadığın da vücudunuzda zararlı sıvı oluşumları başlar ve tedavi görmediğiniz takdir de ise ölümle sonuçlanmaktadır. Günümüzde yaşayan insanlarda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Erken teşhis hayat kurtarır. Böbrek yetmezliği belirtileri hakkında aşağıdaki başlığımızda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

       1.İdrarda Düzensizlik; Herkesin bildiği ve böbrek yetmezliği hastalığında sıklıkla görülen bir belirtidir. Normalde tuvalet ihtiyacınız günde 2 veya 3 sefer ise bu süre uzayabilir bu hastalıkta. Yada  tuvaletiniz var gibi hisseder iken idrar gelmeme yada az gelme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu belirti sadece böbrek yetmezliği değil başka bir hastalığında belirtisi olabilmektedir.

  • İdrar renginde değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. İdrarınızın rengi çok koyu veya çok açık renklerde ve az miktarda geliyor ise mutlaka uzman bir doktora giderek testler yaptırmalısınız.
  • Aynı zamanda idrarınızı yaparken bir baskı uyguluyormuş gibi bir his ile karşılaşabilirsiniz.

2.Vücutta Şişkinlikler Oluşması; Böbrek yetmezliği hastası olan bir kinin vücudu gereksiz atık sıvıları herhangi bir yol ile dışarı atamaz ve zamanla vücutta gereksiz ödemler oluşmaya başlar. Bacaklarda veya bileklerde yada boyunda vücudun herhangi bir yerinde bu ödem ile karşılaşabilirsiniz.

3. Vücudun Gereksiz Yorulma hissi Yaşaması; Günlük sosyal yaşantınızda yada iş hayatınız da gereksiz yere yorulmalar, yorulacak bir iş yapmaz iken haddinden fazla bitkinlik hissi yaşamanızı sağlar. Kandaki alyuvarlar böbreklerin salgıladığı bir hormon ile kendini yeniler. Böbrekler çalışmaz ise eritropotein salgılanamaz ve buda kişinin haddinden fazla yorgun hissetmesini sağlar.

4. Cilt Sıkıntıları yaşanması; 2. maddede belirttiğimiz gibi vücudunuzda atık suların birikmesi ile ödemler oluşur. Bu atık sular vücuttan atılamaz ise cildinizde kaşıntılar gereksiz yanmalar ve hatta morarmalar dahi görülebilmektedir.

5. Yiyeceklerin Tadını alamama; Kanda atık maddelerin çoğalması sonucu yediğiniz yiyecekler size saman gibi gelebilir. İlerledikçe iştahınız azalarak yemek yeme isteğiniz ortadan kalkar ve bu durum daha da kötüleşebilir ve ölümle sonuçlanabilir tahlillerinizi ihmal etmeyiniz.

6. Mide Boş İken Kusma Hissi;  Mideniz boş olmasına rağmen devamlı olarak kusma hissi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda kendinizi tok hissederek iştahınız kapanabilir.

  7. Böbrek Bölgesinde Oluşan Ağrılar; İlk başlarda ağrılar hafif olduğu için pek bir şey anlamayabilirsiniz ancak şiddetli ağrılar kendi gösterdiğinde bu durum çok farklı olabilmektedir. Böbrekler sırtınızın yan taraflarında bulunur ve 2 tane vardır. Biri tamamen görevini yapamıyor olsa bile diğeri çalıştığı sürece pek fazla sağlık sorunları oluşmadan yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Böbrek yetmezliği belirtileri yaşıyorsanız mutlaka uzman doktora başvurmalısınız. Bu hastalık genellikle genetik olarak anne babadan çocuğa geçmiş olsa da yediğimiz yiyecekler içecekler ile de ortaya çıkma ihtimali yüksek olan bir hastalık çeşididir.

Rate article
Add a comment