Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Sağlık
boğaz ağrısına iyi gelen yiyecekler

Boğaz ağrısı solunum yolu enfeksiyonları olan kişilerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Boğazda yanma, aşırı balgam çıkarma ateşin yükselmesi belirtiler arasında yer alır. Grip boğaz ağrısının en önemli nedenlerindendir. Sonbahar ve kış ayları kendinize bakmalısınız. yaz aylarında soğuk suyun çok tüketimi boğaz ağrısı ve beraberinde enfeksiyonlara yol göstermektedir. Peki boğaz ağrısı ve enfeksiyonlara karşı vücudumuzu nasıl koruyabiliriz. Sizin için boğaz ağrısına iyi gelen 5 besinin listeledik.

Ayva Ve Limon: Bu iki besinin karışımı boğaz ağrısı ve enfeksiyon riskini azaltıyor ve aynı zamanda riski en aza indiriyor. Kullanım şekli ise ayvanın bir dilimine limondan bir miktar sıkın. Bir miktar bal dökerek (sizin tercihiniz 2 yada 3 yemek kaşığı tüketebilirsiniz) ezmeye başlayın. Günde 1 defa bu karışımı tüketmeniz halinde boğaz ağrınız varsa kurtulabilirsiniz.

Soğan Suyu:  Bazı insanlar soğan tüketmiyorlar kokusundan dolayı ama aslında faydalı bir besin ve doğal antibiyotik gurubuna girmektedir. Öksürük ve balgam var ise yada boğazınızda tahriş bir bardak sıcak suyun içine yarım soğanı atın ve ağzını kapatın. 10 dakika kadar sonra tüketime hazır hale gelmektedir. İsterseniz kokusundan rahatsız olmamak için soğan suyunun içine bir kaşık şeker ilave edebilirsiniz.

Kereviz: Tüketimi ülkemizde pek yaygın bir besin değil. Kokusu nedeni ile tercih edilmiyor ama aslında faydaları ve içerdiği vitaminler saymakla bitmez. Boğaz ağrısı ve enfeksiyonlara iyi geldiği gibi tümör başlangıcında kullanılan kereviz semptomlar sayesinde tümörü yok etmeye yarayan bir besindir. Boğaz ağrısında kereviz tüketimi çok faydalıdır. Çiğ olarak tüketmeniz süreci daha hızlı hale getirecektir. Sert bir sebze olduğu için rendelenerek limon ile karıştırılması halinde tüketmenizi öneriyoruz.

Boğaz Ağrısına İyi gelen Bitkiler

Bitki çayları hem boğazı yumuşatmada hemde boğaz ağrılarını azaltma ve yok etmede içilebilir. Aynı zamanda sağlık yönünden faydalı olan bitki çaylarını rahatsızlıklarınız olmasa bile tüketmenizi öneriyoruz. Papatya ve kuşburnu çayı boğaz enfeksiyonlarını yok eden mucize bitkilerdir. Şekersiz tüketilmesi önerilir daha sağlıklı olması için. Bir bardak sıcak su koyun ve içine bir yemek kaşığı zencefil, bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı karabiber koyun ve tüketin. Ertesi güne boğaz ağrısından eser kalmayacaktır vücudunuzda. Kendinizi dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Rate article
Add a comment