Brent Petrol Nedir?

Brent Petrol Nedir Ekonomi

Brent Petrol, dünyada 150’ye yakın petrol türünün bulunmasına rağmen en çok rağbet gören üç petrol türünden biridir.

Orta Doğu ülkelerinde çıkarılan, Dubai borsasında işlem gören, yoğun kıvamı ile ünlenmiş petrol Umman petrol; Batı Teksas’ta çıkarılan, hafif ve tatlılığı ile ünlenmiş, başka bölgelere taşınması zor olan petrol ham petrol; Kuzey Denizi’nden çıkarılan ve hafif olması ile ünlenmiş, deniz yoluyla taşınması kolay olmasından dolay en çok ilgi gören petrol brenttir. Brent en çok rağbet gören üç petrol türünden biridir.

Brent Petrol Nedir?

Brent petrol nedir? Brent, Kuzey Denizi’nden çıkarılan, tatlı ve hafif olmasından dolayı daha kolay işlenebilen petroldür. Deniz yoluyla taşınabilir olduğu için ucuz olan ve bu nedenle rağbet gören, benzin ve dizel yakıt üretiminde kullanılan, Shell tarafından işletilen petrol türüdür.

Brent, dünya genelinden tüm petrol türleri arasında yaklaşık üçte iki kullanım alanı olmasından dolayı uluslararası petrol borsasının oluşmasında rol oynamaktadır. Ayrıca petrol fiyatlarının değişiminde önemli bir role sahiptir.

Brent Nasıl Alınır?

Brent petrol nasıl alınır ve brent hisse sahibi nasıl olunur, sorusunun cevabı yatırımcılar adına daima ilgi çekici olmuştur. Özellikle tüm dünyada yaşanan salgınla birlikte ekonomide yaşanan olumsuzluklar ve birçok alanda tüketimin düşmesi özellikle petrol fiyatlarında da sert düşüşlerin yaşanmasına sebep olmuştur. Covid-19 Salgının olumsuz etkisi ile birlikte petrol ihraç eden ülkelerin arz konusunda yaşadıkları anlaşmazlıklar petrol fiyatlarının düşmesine sebep olmaktadır.

Petrol fiyatlarından yaşanan düşüşler ile birlikte yatırımcılar petrole nasıl yatırım yaparım sorusunun cevabını aramaktadır. Petrol vadeli işlem sözleşmeleri ile petrole yatırım yapabilirsiniz. Ancak Borsa İstanbul’da hali hazırda bu işlemin hayata geçmemesi nedeniyle brent hisse almak için aracı kuruluşlardan hesap açılmalıdır. Ayrıca brent fonuna da yatırım yapabilirsiniz.

Brent Petrol Yorum

Brent petrol yorum, günümüzde brentin fiyatını belirleyen birçok etmen bulunmaktadır. Tüm dünyada yaşanan Covid-19 Salgını sonucunda ülkelerin karantina önlemleri alması petrol tüketiminin azalmasına sebep olmuştur. Petrole azalan talep sonrasında uluslararası piyasada petrol fiyatları düşüşe geçmiştir.

Ayrıca petrol ihraç eden ülkeler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, petrol arzının azaltılması konusunda uzlaşmaya varılamaması gibi etmenler de petrol fiyatlarının düşüş yaşamasına sebep olmuştur.

Pandemi sürecinde ülkeler tarafından sağlanmaya çalışılan normalleşme çalışmaları sonrasında tüketimin canlanması ve petrol ihraç eden Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan uyuşmazlıkların çözümlenmesi adına yapılan işbirliği yorumları petrol fiyatlarında son zamanlarda yükselme yaşaması ile sonuçlanmıştır.

Ancak Covid-19 Salgının devam ediyor olması ve henüz aşısının bulunmamış olması, petrol ihraç eden ülkeler arasında yaşanan sorunların çözüme kavuşup kavuşmayacağı belirsizliği petrol fiyatlarının geleceğini şekillendirecektir.

Petrol Fiyatları Ne Olur?

Petrol fiyatları ne olur sorusu, brent borsasında yatırımcıların, petrol üreten ve tüketen ülkelerin, tüketimde bulunanların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Sorunun cevabı ise çok farklı etmenlere bağlı olarak değişmektedir.

Tüm dünyada yaşanan Covid-19 Salgını ile birlikte petrol tüketiminin azalması ve buna bağlı olarak da yaşanan OPEC (Petrol ihraç eden ülkeler) arz kısıtlamaları brent varil fiyatının düşmesine sebep olmuştur.

Ancak tüm dünyada Covid-19 Salgınına yönelik normalleşme çalışmaları, AB’nin Covid-19 teşvikleri ile birlikte fiyatlarda yükselmeler meydana gelmiştir. Bu nedenle tüm dünyada yaşanan Covid-19 Salgının seyri, aşıyı bulma aşamaları, OPEC’in arz konusunda alacağı kararlar Brent petrol fiyatlarının değişiminde etkili olacaktır.

Rate article
Add a comment