Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Faydalı
brokolinin faydaları
brokolinin faydaları

Brokoli İnsan sağlığına faydalı olan en önemli ve tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Kanser kalp ve damar hastalıkları gibi daha birçok hastalığı erken teşhislerde ve düzenli tüketmelerde oluşumu en aza indirmiş ve yok etmiş bir besindir brokoli. İçerisinde yüksek miktarda antioksidan madde bulunan brokolinin bağışıklık sistemizi özellikle kış aylarında güçlendirdiği bilinmektedir. Çiğ ve hafif pişmiş vaziyette tüketilebilir o sizin nasıl yemek istediğinize bağlı olarak değişir. Genellikle ege bölgesinde haşlanıp nar ekşisi ile tüketilir.

BROKOLİ’NİN iÇİNDE NE TÜR VİTAMİNLER VE MADDELER BULUNUR

Brokolinin içinde yüksek miktarlarda C vitamini normal derecede ise K vitamini vardır. Potasyum,mangenez, demir, fosfor, kolonyum maddeleri lifleri bol miktarda bulunur ve bu maddeler sağlığınız açısından yararlı ve gerekli maddelerdir. Biyoaktif Birleşikleri ise brokoliyi diğer bir çok besinlerin önüne geçmesini sağlayan yararlı maddeler barındırır içinde.

BROKOLİNİN FAYDALARI

   Kanser riskini azaltır ve vücudu korur: Brokolinin içinde bulunan biyoaktif birleşikler vücudun antioksidan almasını sağlar ve kanser yapıcı hücrelerin yok olmasında yardımcı olur. Özellikle büyümüş tümörlerde doktorlar brokoli yemenizi önerir. Tabi brokoli tek başına kanserden koruma kabiliyetine sahip değildir. Sağlıklı ve düzenli beslenme programları oluşturabilirsiniz kendinize.

    Kemik ve diş sağlığını güçlendirir: Brokolide üstteki yazıdada belirttiğimiz gibi kalsiyum, potasyum,magnezyum ve fosfor bulunur. Bu maddeler vücudun ihtiyacı olan maddelerdir. Vücut ihtiyacınızı karşılayan bu maddeler sayesinde kemiklerinizin güçlenmesine ve dişlerinizi daha uzun yıllar kullanmanıza faydası dokunur.
   Brokoli sindirim sisteminizi güçlendirir: Brokolinin içinde barındırdığı lifler yardımı ile sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda hızlanan ve sağlıklı bir sindirim sistemi zayıflamanıza ve vücudunuzdaki yağları kısa sürede yakmanıza olanak sağlar.  Yediğiniz Besinlerden Ötürü kimi zaman bağırsaklarınızda iltihaplanmalar olabilir. Brokolideki toksit maddeler sayesinde bu iltihaplanmaların önlemini daha başlamadan almış olursunuz. İçerisinde Bol miktarda bulunan magnezyum bir soda görevi görür ve midenizi rahatlatmanıza yardımcı olur. Toksit maddeleri dışkı ve idrar yolu ile çabucak atabilirsiniz.

   Brokoli Kalp Ritmini Ve Sağlığını Dengeler: Kalp ritmi bozuk olan insanlarda kalp krizi riski oldukça yüksektir. Brokolideki antioksidan maddeler düzenli olarak vücuda alınmaya başlandığında ise kalp ritminizi ciddi ölçüde hatta 0 a yakın bir vaziyette düzeltiğini gözlemler ve testler sonucunda belirlenmiştir.

    Kan şekerini düzenler tansiyonu dengeler:  Brokolinin düzenli tüketimindeki bir diğer özelliği ise kan şekeri bulunan hastalar ve tansiyonu bozulan hastalardır. İçerisinde bol miktarda  krom bulunur. Yapay insülin alan  şeker hastaları doğal insülini vücuduna alarak şeker oranını dengeler ve hastalığın önünde dim dik durma şansını yakalar. Tansiyon hastalarında ise azda olsa dengeleyici özelliği vardır.

    Brokoli tüketenlerin gözleri çok sağlıklı: İnsan vücudunda a vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilmektedir. Gözleri Katarakt olan ülkemizde milyonlarca insan var. Ameliyatları var ama lazer yada bıçak altına yatarak çözüm bulmaktansa, doğal yollar ile çözümü kendiniz üretmeniz ve olumlu sonuçlar almanız gerçekleşebilir. Bu brokolinin düzenli tüketilmesi ile mümkün olabilir.
   Hamilelikte Brokoli tüketimi: Hamile kadınlar için zengin bir besin kaynağı olan brokoliyi kafanızda kuşku kalmadan rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Çalışmalar ve aşamalı testler sonucunda hamile iken brokoli tüketen bir annenin bebeğinin diğer bebeklere göre daha sağlıklı olduğu gözlemlenmiştir.

    Brokoli Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz: Brokoli alırken ambalajlı bir şekilde olanları almayınız. genellikle kafa kısmı koyu yeşil ve mor olan brokolileri tercih etmelisiniz. Bu saydığımız vitamin ve minerallerin oranları olgunlaşmış bir brokolide daha fazladır.  Sıkı ve kalın saplı olan brokoliler besin değerleri en hat safa da olan brokolilerdir. Tam olmamış bir borokoli arasında bayağı bir fark vardır. Brokoliyi saklarken sapları dışarıda kalacak şekilde kafa kısımlarını yıkadıktan sonra bir peçeteye sarmanız ve buzdolabında 2-3 gün beklettikten sonra tüketmeniz şiddetle tavsiye edilir.

    Brokoli tüketme şekilleri: Brokoliyi tencerede 10 dakika kadar kaynatarak bir elekten geçirmeniz parçacıklarındaki besin değerleri ile birlikte tüketmenizi sağlar.  Çiğ bir şekilde tüketebilirsiniz bizim milletimiz genellikle brokoliyi çiğ bir şekilde salataların içinde tüketiyor. Yemek yaparken de brokoliyi fazla pişirmeniz durumunda her sebze gibi besin değerleri tamamı ile kaybolur ve vücudunuza hiçbir faydası dokunmaz.

Rate article
Add a comment