Burdur Kibyra Antik Kenti

Gezi
kibyra antik kenti

Roma döneminden kalma bu tarihi eser kibyra antik kenti, günümüzde bir çok insanın merak ettiği ve gitmek istediği yerler arasındadır. M.Ö 4.cü yüzyıl başlarında lidyalılar ve romalıların buralarda konakladığı, arkeolojik kazılar ve çeşitli kaynaklara dayalı olarak gösteriliyor. Kibyra antik kenti gladyatör savaşlarının uğrak noktası olarak bilinir. 12 bin kişi kapasiteli bu tarihi yapı seyirci oturacak yerlerinin dik ve yüksek yapılması nedeni ile o çağdaki insanların aklını ve mantığının daha çok olduğunu var sayıyoruz. Kibyrayalılar demir işleme ve seramik yapımında usta oldukları bir çok araştırmacılar tarafından biliniyor. Kibyra Antik Kentini gladyatör savaşları ve tiyatro salonundan ziyade demir, deri ve seramik işlemek içinde kullanılıyormuş.

Antik kentin girişinde yaklaşık 2 bin kişinin sığacağı büyüklükte bir stadyum bulunuyor. Gerçekten görülmeye değer muazzam bir antik kent. Antik kentler eski yaşam yerleri arasında en büyük müzik odası 4 bin kişiye yakın kapasitesi ile odeion kibyra da bulunuyor. Bu bölüm orkestra bölümü olarak adlandırılıyor. Zemininde ise dikkat çeken bir işcilik eseri bulunuyor. Bu eser ise bir meduse sembolü olan mermer zemine işlenmiş bir görüntüden oluşuyor. Medusa yunan mitalojisinden gelen yeraltı dişi canavar olarak bilinen üç kız kardeşten bir tanesidir. Yılandan oluşan saçları olan ve ölümlü bir canavardır. İnsanın gözlerinin içine baktığında taşa çevirme gibi bir özelliğe sahiptir. Dünyada bilinen ilk medusa figürü ise odeion bölümünde yapılmış bir tarihi eserdir.

Tiyatro bölümünün oradan yukarıya doğru bir yol gitmektedir. Bu yolda ise yiyecek içecek süs eşyaları gibi aklınıza gelebilecek bir çok ürünü soylu aileler için satışa sunulmuştur. Bu yolun ismi ise agora olarak bilinmektedir. Günümüzdeki bulgular agora yolunda restorant ve canlı balık dahi satıldığını göstermektedir.

Aşağıdaki videoda kibyra antik kenti ile ilgili daha geniş bilgiye ve merak uyandıran daha farklı konulara ulaşabilirsiniz.

Burdur iline yolunuz düşer ise ve arkeloji ile ilgileniyorsanız yada tarihi mekanlar hakkında bilgi topluyorsanız sizlere mutlaka bu antik kenti ziyaret etmenizi öneriyoruz. Güzel ülkemizin tarihi eserleri ve tatil yerleri gibi daha bir çok bilgiye ulaşmak için sitemizi takip edebilirsiniz.

Rate article
Add a comment