Çalışan Kadınlar için Sağlık Önerileri

Çalışan Kadınlar için Sağlık Önerileri Sağlık

Özellikle masa başında çalışan kadınların akşam eve döndüğünde vücudunun birçok yerinde ağrılar olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yoğun ve stresli iş hayatının yanı sıra, eve dair işleri halletmek de sırf kadınlara düştüğünde, çalışan kadınların ertesi güne zinde ve dinç olarak başlaması çok daha zordur.

Yoğun çalışma temposunda vücut direncinin düştüğünü düşünen kadınlar ve gün içindeki hareketsizlikten dolayı sağlığının kötü etkilendiğini düşünenler için aşağıda sağlıklı kalmanın yollarını bütün ayrıntılarıyla derledik.

Çalışan Kadınların Mutlaka Dikkate Alması Gereken Sağlık Önerileri

  • Sabah erken saatte uyanmak her ne kadar zor gelse de, her sabah iyi bir kahvaltı yapmaya özen göstermeliyiz. İş yerinde çalışanlara sunulan ve atıştırmalık porsiyonlarda bulunan hamur işi ürünler veya simit yemek yerine, evde sıcacık ortamda sağlıklı besinlerden oluşan, hijyenik olduğunu bildiğimiz bir kahvaltıyla güne enerjik ve zinde başlayabiliriz.
  • Öğle yemeğini iş yerinde yiyen çalışan kadınların daha dikkatli olmasında fayda var. Bunun sebebi de iş yerindeki yemeklerin kalitesinin ortalama düzeyde olması ve yemek molalarının günün geri kalanına göre oldukça kısa olmasıdır. Bunun için mümkünse öğle yemekleri için dışarıda yemek yemeyi bir alışkanlık haline getirmek gerekir. İş yerinde çıkan yemek ücret açısından uygun bir düzeyde ise bu durumda da yemekten sonra yapılacak yürüyüşoleri düzenli hale getirmekte fayda vardır.
  • Özellikle sabah erken saatte işe giden kadınların en önemli sorunlarından biri de iş yerinde gelen uykudur. Bunun için gün boyu kahve ve çay içmekten kaçınmakta ya da en azından azaltmakta fayda vardır. Alternatif olarak bol bol su içmeli ve bitki çayları tüketilmelidir.
  • Masa başı işe sahip olan kadınların gün içinde fazla tatlı tüketmeleri de sağlıkları açısından olumsuz bir durumdur. Bunun sebebi, tatlı türünde tüketilen yiyeceklerden alınan fazla kalorilerin vücutta istenmeyen miktarda yağ ve şeker depolanmasına yol açmasıdır. Bunun yerine daha hafif ve az kalorili ya da diyet ürünleri tercih etmek mantıklı olacaktır.
  • Sürekli oturarak çalışan kadınların yaşayabilecekleri en büyük sıkıntılar arasında eklem ve omurga ağrıları bulunmaktadır. Bunu önlemek için belli aralıklarla oturduğumuz yerden bile olsa egzersiz hareketleri yapmakta fayda var.

Yazımızda bahsettiğimiz tavsiyeleri dikkate alan çalışan kadınların, iş hayatında ve ev yaşantısında daha az yorulup, daha mutlu vakit geçirecekleri düşünülmektedir.

Rate article
Add a comment