Çalışma Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

İlginç

Çalışma odası dekorasyonu için öneriler yazımızda. Ev ortamında çalışmalarını yapan, araştırmalarını gerçekleştiren, yazmayı ve okumayı seven ya da bu gibi bir sebebe sahip olan kişiler evlerinde bir odayı çalışma odası olarak dizayn edebiliyorlar.

Çalışma Odası Dekorasyonu

Çalışma odasını diğer herhangi bir odaya çalışma masası koymaktan ayıran bazı özellikler var. Öncelikle dört duvarı olan, kapalı bir alan tamamen sizin çalışmanıza ayrılmış durumda. Daha sessiz, sakin, dikkatinizi dağıtıcı öğeler olmadan çalışmanız mümkün oluyor. Ayrıca bir oda içerisinde ihtiyacınız olan tüm materyalleri de bulundurabiliyorsunuz.

Çalışma odalarının öncelikli olarak beyaz, krem ya da renklerin açık tonları ağırlıkta olmak üzere dekore edilmesini öneriyoruz. Açık renklerin egemenliğinde bir tasarım ortamın daha ferah olmasını sağlayacaktır. Ancak sevdiğiniz renkler doğrultusunda canlılık ve sıcaklık katan kırmızı, sarı renklerini, huzur katmasını isterseniz maviyi, daha soğuk, mat tasarımlardan hoşlanırsanız canlı renklerin mat tonlarını kullanabilirsiniz. Renk seçimi tamamen size kalmış fakat ölçülü şekilde renklendirmek her zaman iyidir, unutmayın.

Çalışma odalarının olmazsa olmazları arasında çalışma masaları geliyor. Odanızın genel dekorasyon temasına, renklerine uygun olan bir çalışma masasını mümkünse pencereye yakın bir alana konumlandırmanızı öneriyoruz. Bu sayede çalışmanız sırasında gün ışığından faydalanabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda güneş gözünüzü alıyorsa güneşi kesen fakat ışığın girişini tamamen engellemeyen bir perde kullanabilirsiniz.

Akşamları çalışma masanızda daha rahat çalışabilmeniz için kullanışlı ancak aynı zamanda da ortamınızın dekorasyonuna uygun bir masa lambası kullanmanızı öneriyoruz. Seçeceğiniz masa lambası kullanacağınız amacın dışında aynı zamanda odanızın dekoratif görünüşünü de oldukça önemli şekilde etkileyecektir.

Çalışma Odası Dekorasyonu Öneriler

Çalışma masanızın yanı sıra, eğer yeriniz varsa, bir de okuma köşesi oluşturmanızı öneriyoruz. Rahat edebileceğiniz, kitaplığınızdan aldığınız bir kitabı oturup okuyabileceğiniz bir köşe iyi bir fikir olabilir. İster küçük, yuvarlak bir masa yanında bir sandalye; ister tek kişilik koltuklar isterseniz de büyük geniş bir koltuk ile bu köşeyi oluşturabilirsiniz.

Çalışmanız sırasında nasıl motive olduğunuzu en iyi siz bilirsiniz. Bu doğrultuda masanıza resim çerçeveleri, beğenilerinize uygun oyuncaklar, figürler yerleştirebilirsiniz. Etrafınıza ilgi alanlarınızı yansıtan birbirinden güzel öğeler de yerleştirebileceğinizi unutmayın.

Çalışma odası ihtiyacımız için illaki büyük bir odaya sahip olmak zorunda değiliz. Zaten birçok evde böyle bir çalışma odası ayrılacaksa eğer küçük, kullanışsız gibi gözüken odalar ya da çatı katında yer alıp çatının alçalması ile daralan alanlar kullanılmaktadır. Siz de elinizdeki alanı en iyi şekilde değerlendirebileceğinizi bilmelisiniz. Dar alanları boğucu kılmamak adına beyazı ağırlıklı olarak kullanmalıyız. Büyükçe bir ayna kullanmak, odanın daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Üst bölgelere dolap ve raf yerleştirerek genelde pek kullanılmayan üst bölgeleri depolama alanı olarak kullanabiliriz. Örneğin tepede bir kitaplığınız olabilir.

Çalışma odası dekorasyonu için öneriler yazımız ile ilgili görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Rate article
Add a comment