Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir Faydalı

Çay – Kahve Lekeleri Nasıl Çıkar?

Gün içerisinde birçok kez kahve ve çay tüketiyoruz. Özellikle kıyafetlerinizi gelen çay ve kahve lekeleri sinir bozucu olabiliyor. Kahve ve çay lekeleri nasıl temizlenir birçok kişinin takıldığı konulardan biri. Çeşitli kimyasallar kullanılarak lekeden kurtulmaya çalışanlar istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilmektedir. Bunun olmaması için daha farklı leke temizleyici alternatiflere başvurabilmektedirler.

Kahve Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kahve lekesi olan kıyafet, koltuk ya da halılarınızda öncelikle ovalama işlemi yapmamanız gerekiyor. Bu işlem lekenin yayılmasına sebep olacaktır. Bu şekilde leke daha da fazla kalıcı olacak ve lekeyi temizlemek zorlaşacaktır. Kıyafetinize bulaşan kahve lekesi için hemen suyun altına tutuyorsunuz. Ardından sabunlu bir su ya da bulaşık deterjanı ile suyu karıştırarak suyunuzu hazırlıyorsunuz. Daha sonra kıyafetinizi birkaç dakika bu suda bekletip yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Halılarınıza ya da koltuklarına bulaşan kahve lekelerinde kuru bir havlu yardımı ile kahvenin emilmesini sağlıyorsunuz. Emilen kahve lekesinden sonra dilerseniz halı ya da koltuk temizleyicilerine başvurabilirsiniz. Fakat evinizde sıcak su ve deterjanlı bir karışım hazırlayıp bunu da uygulayabilirsiniz. Bu şekilde leke gidinceye kadar bölgeyi silip daha sonra kurumaya bırakabilirsiniz.

Çay Lekesi Nasıl Temizlenir?

Zor ve zahmetli olan lekelerden biri de çay lekeleridir. Özellikle beyaz kıyafetlerde lekelerin sırıtması hoşunuza gitmeyebilir. Henüz yeni bir lekede soğuk suyun altına kıyafeti tersten tutup yıkama yaparsanız leke daha çabuk temizlenebilir. Kurumuş çay lekelerinde ise beyaz kıyafetlerde çamaşır suyuna başvurabiliyorsunuz fakat renkli kıyafetlerde ise arap sabunu ve su ile bir karışım hazırlayıp kıyafeti birkaç saat bu şekilde beklettikten sonra yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Halı ya da koltuklarınızdaki lekeler içinse aynı kahve lekelerini temizleme işlemi yapıldığı gibi çay lekelerinde de uygulayabilirsiniz. Genel olarak satın alınan leke çıkarıcılar tercih edilebiliyor. Satın aldığınız leke çıkarıcılar her türlü lekeyi temizlemenize yardımcı olabilmektedir.

Kahve ve çay lekeleri nasıl temizlenir aklınıza takılan bu soruya verdiğimiz yöntemleri uygulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Bazı leke çıkarıcılar eşyalarınızın yıpranmasına sebep olacağını düşünerek arap sabunu tercih etmeniz daha doğru olabilir.

Rate article
Add a comment