Ceviz ve Faydaları

ceviz faydaları ve zararları Faydalı

Ceviz ve Mucize Faydaları

Ceviz, Faydaları ve Lezzeti binlerce yıldır bilinen ve değer verilen bir besindir. Gelişen bilim ve tıp günümüzde cevizin faydalarını çok daha açık biçimde göstermektedir.

Ceviz Nedir ?

Ceviz bir ağacın meyvesinin kalın kabuklu çekirdeğidir. Ceviz ağacı uzun ömürlü, kalın gövdeli gövdesi kalın, kerestesi ve meyvesi ceviz olan çok değerli bir ağaçtır. Ceviz ağacının  meyvesinin içerisindeki çekirdeğin içinde bulunan yemişi nişastalı ve yağlıdır. Hekimlikte; yaprakları, meyvesinin üzerindeki yeşil kabukları ve yağı kullanılır. Bunun  yetiştiği bölgeye ve toprağın farklılığına bağlı olarak bir çok çeşidi vardır.

Mayıs ve haziran ayında çiçek açan ceviz ağacı bünyesinde yağ, tuz, albümin, karbonhidratlar, gümüş iyonu, sodyum, potasyum, E  vitamini B1, B2, B3, B6  vitaminleri barındırır ve bu besinler ceviz adı verilen meyvesinin içindeki kabuk kırıldığında içinde bulunan yemişi içinde  yoğunlaşır.Yaklaşık 20 değişik türü olan ceviz ağacının, meyvesi kuru yemiş olarak tüketilen türü “adi ceviz ” olarak bilinir ve Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişmektedir.

Sert kabuğunun içinde yer alan ceviz içi, yüzeyi çok kırışık bir beyin görünümündedir. Yüksek oranda protein ve yağ içeren ceviz içi, kuru yemiş olarak tüketilmesinin yanı sıra, şeker hastalarına besin olarak da verilebilmektedir…

Cevizin faydaları nelerdir ?

Türkiye’de, hem çerez olarak çiğ tüketilen hem de  tatlılarda kullanılan cevizin, damar koruyucu, ishal kesici, cilt temizleyici gibi özellikleriyle, fonksiyonel gıda maddelerinin başında geldiği bildirildi.CEVİZİN insan sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin çalışmalar yürüten gıda araştırmacıları , fonksiyonel gıdaların, temel besin gereksinimini karşılamanın yanı sıra vücutta özel fizyolojik  olumlu etkiler  sağlayan, hastalıklardan korunma ve tedavide olumlu etkiler gösteren gıdalar olarak tanımlandıklarını belirtiyorlar.

Yaprakların ve kabukları ile hazırlanan ilaçlar kanı temizlemesi, kansızlığı gidermesi. İshali önlemesi ve dizanteriyi kesmesi güçlü etkilerindendir. . Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak dokularında meydana gelen sorunlara , deri çatlaklarında faydalıdır. Aynı zamanda cevizin üzerinde bulunan etli meyvenin boya yapan yapısı  nedeni ile  Saç ve elleri boyamakta da çok eski zamanlardan beri kullanılır. Cevizin yağı, raşitizm ve sıraca da faydalıdır. Bağırsak solucanlarını düşürme etkisi vardır . Derinin yanmasını önler.

Cevizin de fonksiyonel gıdaların en ön sıralarında  geldiğini ifade eden araştırmacılar , etkili bir kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı olduğu bilinen cevizin, yeşil kabuğu ve yapraklarının, yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını vurguladı. Araştırmacıların belirtiğine göre   cevizin damar yapısını  koruyucu, ishal kesen , cildi temizleyen, siğil giderici, hipo-glisemik, antifungal, anti-viral, tümör engelleyen özelliklerinin olduğu belirlenmiştir. Ceviz kanın gereğinden fazla  pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumuna engel olur. Son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını ve bu etkinin, yaş, egzersiz, sigara, alkol, diyetteki yağ oranı, lif, meyve, sebze ve vitamin E ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Cevizin İçerdikleri ve yararları

 • Cevizin Basur için faydalı olduğu rivayet edilmekte ve bunun için balla karıştırılarak yenilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat bu konu ile ilgili bilimsel kesin bir kanıt bulunmamaktadır
 • Ceviz ağacının aromatik kokulu yaprakları kabızlığa, iştahsızlığa, kan temizlenmesine ve hazımsızlığa karşı yararlıdır.
 • Ciğere, mideye ve dimağa kuvvet verip ağız kokusunu da giderir.
 • Ceviz , içerdiği fosfor ve kalsiyum nedeniyle zihni yorgunluğu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir.
 • Ceviz , Potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum, sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereklidir.
 • Ceviz , Magnezyum içerdiği için kasları rahatlatıcıdır.
 • Kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine, akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen “demir” açısından, oldukça zengin bir besin maddesidir.
 • Ceviz , Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde soğuk almış mideye iyi gelir
 • Ceviz , Damar sertliğini önler.
 • Ceviz , Enerji sağlar.
 • Ceviz , Şeker hastaları için hayati önemi olan insülin’i dengeler
 • Ceviz , Verem mikrobuna karşı korur.
 • Ceviz yağı, mide ve bağırsakları temizleyerek, yumuşak kalmalarını sağlar.

Cevizin Zararı var mıdır ?

Besin değeri çok kuvvetli ve yağ oranı çok yüksek bir besin olduğundan fazla tüketmemek gerekir.

Hazmı zor olduğundan karaciğeri rahatsız olanlar kendilerini kontrol eden hekimlerin onayını almadan  ceviz yememelidir.

Ne kadar ceviz tüketmeli ?

Ceviz tüketimi günde 3 tane ceviz olarak belirtilmiştir fakat uzmanlar günde 5 adete kadar yenebileceğini belirtilmektedir.  Tavsiye edilen ceviz tüketimi kahvaltıdır. Fakat ekmek tüketimini keserek öğünlere 1 er adet olarak yayabilirsiniz.

Sağlıklı günler!

Rate article
Add a comment