Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

çikolatanın faydaları ve zararları Sağlık

Çikolata bol kalorili bol şekerli yenildiği zaman insanı mutluluktan havalara uçuran bir tatlı bir üründür. Genelde çocuklara ödül olarak verilen çikolata, bitter olduğu takdirde vücuda bir takım faydaları vardır.

Çikolatanın en büyük faydalarından biri yenildiği zaman kişinin kendini mutlu hissetmesidir. Psikolojik açıdan rahatlamasıdır. Çikolata içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle vücutta endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.

Vücuttta düzenli olarak endorfin hormonunun salgılanması stres, mutsuzluk, stresten kaynaklanan ağlama duygusu ve bunun gibi birçok ruhsal duygu değişimi durumlarında hastanın kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

Vücuttaki pek çok diğer rahatsızlığın psikolojik etkenlerden kaynaklandığı göz önüne alındığında düzenli olarak çikolata tüketenlerin ruhsal olarak kendilerini iyi hissettikleri gözlenmektedir. Ancak çikolata tüketirken daima ölçülü olmakta fayda vardır. Çikolata kalori açısından son derece zengin bir üründür. Çikolata yenildiği zaman enerjisi yakılmadığı zaman yağa çevirir. Bu da kilo almanıza neden olur.

Ayrıca içerisinde bulunan kakaonun büyük bir antioksidan olması nedeniyle kansere karşı etkili bir araç olan çikolata kırmızı şaraptan 2, yeşil çaydan ise 3 kat daha fazla antioksidan barındırarak hem kansere karşı olurken hem de vücudunuzun genel harmonisinin korunmasına yardımcı olur.

Çikolatanın faydaları nelerdir, diş ve iskelet yapısında kullanılan florid açısından zengin olan çikolata ölçülü yenildiği takdirde kemik erimesi, kırılan kemiklerin iyileşme sürecinde faydalı olmaktadır.

Sağlıklı bir iskelet yapısı ve diş yapısının aynı zamanda güzelliğe de etkisi olduğunu göz önüne alırsanız çikolatanın bakım ve güzellik anlamında da değerli bir üründür. Ayrıca çikolata bugün kozmetik sanayisinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Çikolatalı bakım kremleri, çikolatalı maskeler, çikolatalı cilt temizleyici ürünler bunların başında gelmektedir.

Kanın da daha sulu olmasını ve pıhtılaşmasını engellediği için çikolatanın pek çok kalp ve damar rahatsızlığını hafiflettiği söyleniyor. Ayrıca içeriğindeki bakır nedeniyle kan hücrelerinin demiri çok daha kolay kullanmalarını sağlayan çikolata kanınızın genel yapısı ve oksijen taşıma kapasitesi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ancak bizim burada anlattığımız çikolata içerisinde katkı maddesi olmayan saf çikolatadır.

Unutmamak gerekir ki en sağlıklı çikolata evde yapılan çikolatadır.

Rate article
Add a comment