Cimri-Moliere İnceleme

İlginç

Molière’nin yaşadığı çağ (17. Yüzyıl ) bugüne dek Fransızların en mutlu saydıkları çağdır. Bu yüzyılda Descartes insan aklını, bilimlerini yenileştirip atomun dağıtılmasına kadar gidecek araştırma yoluna sokmuş, Pascal insan düşüncesine dünyayı en acı tortusuna kadar inceleyen bir kesinlik, ürkütücü bir derinlik kazandırmış ve adını burada sayamayacağımız kadar insan bulundukları topluma çeşitli katkılar sağlamıştır.

Böyle bir dönemde tiyatro aşkıyla yanıp tutuşan Molière hayatını sevdiği işe adamış, ailesinin servetini reddetmiş ve o çok sevdiği sahnede hayata gözlerini yummuştur. Yaşadığı dönemde taşra taşra gezerek oyunlarını her yere götürmeye çalışmış, bu amaç uğruna çoğu kez ekonomik olarak batma tehlikesi geçirmiştir. Dönemimize onlarca eser bırakmıştır.

Cimri ise gerek ülkemizde gerek dünya çapında yazıldığı dönemden beri sayısız bir şekilde sergilenen ve halkın beğenisini toplayan oyunlardan biridir. Kitap kültürlere göre farklı şekillerde revizyona uğrasa da hepsinde temel bir ortak nokta vardır: Cimri Harpagon! Ana karakterimiz bu özelliğinden dolayı oğluna ve kızına (hatta çevresindeki herkese ) kan kusturmaktadır. Çocukları ise evlenmek istemekte ;ancak Cimri cebinden para çıkacak diye bu yola sürekli engel koymaktadır. Oğlu ile aynı kızla evlenmek isteyince ise olaylar karışır ve gerek eğlenceli gerek düşündürücü birçok olay yaşanır.

Sıkılmadan okuyacağınız bu eseri sizlere tavsiye ederiz.

KÜNYE
Orjinal Adı: L’Avare
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Basım: 20. Basım
Sayfa Sayısı: 104
Çevirmen: Sabahattin Eyüboğlu

İnceleme: Iskender Gökalp

Rate article
Add a comment