Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Sağlık
cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Çok eşli kişiler cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile karşılaşma ihtimali neredeyse %99 diyebiliriz. Günümüzde çok eşlilik tanımı git gide artarak hastalıkların önüne geçilemeyecek kadar çoğalmasına sebep oluyoruz. Hayati tehlikesi bulunan cinsel yolla bulaşan hastalıklar bazen hayat standartlarımızıda olumsuz derecede etkiliyor ve zorlaştırıyor. Bu makalemizde size bulaşıcı hastalıkların nasıl bulaştığını ve korunma yollarını paylaşacağız.

  • Hiv Virüsü(AİDS):  Diğer adı ile (Human Immunodeficiency Virus ) cinsel temas sonucu bağışıklık sistemimize zarar veren ve aids hastalığına yol açan bir tür cinsel yolla bulaşan virüs çeşididir. Hiv bağışıklık sistemimizdeki alyuvarları yok ederek vücudu savunmasız hale getirip olası hastalıkların önünü açmaktadır. Günümüzde tedavisi mümkün olan hiv’in aşıları bulunmaktadır. Bu aşılar virüsün ilerlemesini önler ve kişinin sorunsuz bir yaşam sürmesini sağlar. Yanlız erken tedavi bu hastalıkta şarttır. İlerlemiş Hiv virüsü taşıyan bir kişinin kanser olma oranı %40 olarak hesaplamışlardır amerikalı bilim adamları. AİDS ise kazanılmış bağışıklık sisteği sendromu olarak tanımlanır. Hiv virüsü bir müddet sonra zaman geçtikce bağışıklık sistemini yok ederek yerini AİDS hastalığına bırakır. Bu evre hiv virüsünün en üst evresidir. Yıllar sonra kanser olarak karşınıza çıkabilir. Bu ölçüde tedavi ve tanı çok önemlidir. Bu hastalıktan korunma yollarınız tek eşli olmanızdan geçer. Olabildiğince eşinize bağlı kalarak sağlıklı olma oranını yükseltmiş olursunuz.
  • Hepatit B: Bir çeşit virüstür. Karaciğer iltihaplarından sorumlu olan hepatit B en çok enfeksiyonlu bir kişi ile ilişkiye girdiğinizde geçer. Çeşitli bulaşma faktörleri bulunur. Uyuşturucu kullanan bir insanda olma riski oldukça fazladır. Korunmasız seks yapan insanların hepatit B kapma riski %100 dür. İnsan sıvıları ile bulaşması çok kolay bir virüstür. Belirtileri ise,gözlerde kızarıklık, vücudunuzda halsizlik, iştah kaybı, karın ağrıması, midenin bulanması şekliinde belirtiler ile karşı karşıya olduğunuzda mutlaka doktora görünmelisiniz.  6 haftadan başlayıp 10 aya kadar kuluçka dönemi olan bu hastalığın belirtileri bu süreden sonra cıkmaya başlar. Eğer virüs kapmış bir kişi iseniz vücudunuzu fazla yormamalı, sağlıklı beslenmeli, yağlı yemekleri yememeli ve ilişkiye girmemelisiniz.
Rate article
Add a comment