Çocuğunuzu Teknolojiden Uzaklaştırmanız için Öneriler

çocuğu internetten uzaklaştırma Faydalı

Teknoloji bağımlılığı çağımızda en çok çocukları etkiliyor. Küçük yaşlarda çocuklarımızın hayatına giren teknoloji, onları gerçek dünyadan koparıp sanal bir aleme sürüklüyor. Fiziksel gelişimleri, ruh ve beden sağlıkları da olumsuz etkileniyor. Türkiye’de günlük yaklaşık 30 milyon kişinin internete girdiği ve ortalama 280 dakika civarı zaman geçirdikleri araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Teknolojiyi hayatımızdan tamamen çıkartmamız mümkün değil ama alınacak bazı önlemler ile teknolojinin çocuklarımız üzerinde ki olumsuz etkilerini en aza indirebiliriz. Bu yazımızda sizlere çocuklarımızın teknolojik alet kullanımını nasıl sınırlandırabileceğiniz hakkında öneriler vereceğiz.

İletişim kurmaya çalışın

Koşullu mesajlar vermeden evladınıza sevgi ve saygı gösterin. Birlikte akraba, arkadaş ziyaretlerine katılın. Ziyaretlerinizde teknolojik aletleri yanınızda götürmeyin. Böylece onlarda bulunduğunuz ortamda sosyalleşecekler.

Kaliteli zaman geçirin

Onunla parka gidin, spor merkezlerinde birlikte spor yapın. Sinema, tiyatro gibi etkinliklere katılın. Tuttuğunuz takımın maçlarına gidin. Evde kaldığınız zamanlarda kitap, gazete ve dergi okuma saatleri belirleyin. Saatlere mutlaka uyun.

Onunla oyun oynayın

Birlikte her türlü oyun oynayabilirsiniz. Evdeyseniz oyuncaklarını kullanarak halıda, yerde , masada değilseniz dışarıda futbol , basketbol , voleybol gibi oyunlar ile onu eğlendirin.

Örnek olun

Anne veya baba olarak çocuklarınız her zaman sizi örnek alırlar. Sizde teknoloji kullanımınızı kısıtlamaya çalışın. Mutlaka kullanmanız gereken durumlarda da kısa tutmaya çalışın.

Sorumluluk verin

Yaşının ve gücünün yetebildiği, ev içerisinde yapabileceği sorumluluklar verin. Sonrasında ödüllendirin. Hem kendini iyi hissetmesini sağlayacak, hem de sorumluluk almayı öğrenecektir.

Teknoloji kullanımını sınırlandırın

7 yaş altı çocuklarınızı bilgisayar, laptop , tablet , akıllı telefon gibi cihazlarla tanıştırmayın. Ne kadar geç tanışırlarsa o kadar iyi. 7 yaşından sonra günde 1 saat olucak şekilde sizin eşliğinizde zeka gelişimine destek olabilecek oyunlar oynayın.

Mutlaka takip edin

Evinizdeki internet üzerinde veya cihazlar üzerinde güvenli internet uygulamaları, olumsuz örnek oluşturabilecek siteleri engelleyen programları kullanın. Arkadaşlarını tanıyın, internet üzerinde neler yaptığını mutlaka takip edin.

Rate article
Add a comment