Çocuklarda Astım Belirtileri

bebeklerde astım belirtileri nelerdir Sağlık

Çocukların okulda veya sokakta vakit geçirirken üşütmesine ve öksürmesine herkes alışkındır. Fakat her öksürük görüldüğü kadar masum olmayabilir. Anneler bu konuda pek fazla tedirgin olmasalar da sürekli süren öksürüklerin nedenini araştırmak için doktora başvurmalılardır.

ASTIM NEDİR?

Astım, akciğerlerdeki havayollarının uzun süreli kronik bir rahatsızlığıdır. Vücuttaki havayollarının iltihaplanmasına ve bunun sonucunda şişmesine neden olur. Aileler bu konuda oldukça tedirgin olabilirler fakat bu hastalığın tedavilerinin olduğu bilinmeli ve en kısa zamanda doktora gidilerek doğru teşhisin konulması gereklidir.

ASTIM BELİRTİLERİ

Eğer çocuğunuzda astım rahatsızlığı varsa; soluksuz kalabilir ve göğsünde sıkışma meydana geleceğinden dolayı çocuğunuz bu durumdan şikâyetçi olabilir. Özelliklere geceleri öksürüğün daha şiddetli olduğu astım rahatsızlığında çocuğunuzun nefes aldığında çıkardığı ıslık sesi belirtiler arasında yer almaktadır.

Egzersiz sırasında da astımın belirtilerinin arttığını görebiliriz. Ayrıca zor nefes alıp veren çocuklarda kalp atış hızında artma görülebilir ve tırnaklarda morarmalar meydana gelebilir. Eğer bu tarz belirtiler çocuğunuzda sıklıkla görülüyorsa acilen doktora başvurmanız gerekiyor demektir.

ASTIM HASTASI OLAN ÇOCUKLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI NOKTALAR

Astım hastası teşhisi konulan bir çocuğun; doğru tedavi süreci yaşaması ile kendini normal çocuklardan farklı hissetmez ve olağan bir şekilde yaşamını devam ettirebilir.

Yanlış bilinen bir bilgi olan spor hakkındaki bilginin düzeltilmesi gerekiyor ki; spor yapmak astım hastası olan çocuklar için tehlikeli bir durum değil, aksine sporun bu hastalığın tedavisinde faydası da vardır. Sadece ne şekilde spor yapmaları gerektiğini ve nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeli ve bilinçli bir şekilde spor faaliyetlerine devam etmelilerdir. Astımlı çocukları korumak isterken onları eve kapatıp bunalıma sokmamak ve kendilerini ağır hasta olarak hissettirmemek gerekir. Önemli olan zamanında teşhis ve doğru tedavidir.

Rate article
Add a comment