Çocuklarda Utangaçlık Nedenleri

utangaç çocuğun özellikleri Çocuk

Çocukların kişisel gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için kendilerine güvenlerinin olması oldukça önemlidir. Çünkü bu sayede çeşitli şekillerde kendi alanlarını yaratarak kendi varlığını gösterme fırsatı bulmuş olacaklardır.

UTANGAÇLIK NEDİR?

Her çocuğun geçirdiği iki utangaçlık evresi vardır. Çocuğunuz bu iki evreyi geçirmesine rağmen hala üzerindeki utangaçlıktan kurtulamıyorsa bu durum, uyum problemi olarak adlandırılabilir. Bazı pasif olarak adlandırılan çocuklar; kendi düşünce ve fikirlerini dile getirmekte zorlanır veya haklarının ihlal edilmesine karşın hiçbir tepkide bulunamazlar. Bu utangaç davranışlar, sinirli veya gereksiz bir gülüş ve göz temasına geçmekten tedirginlik duyan fiziksel tepkiler ile birlikte görülebilir.

UTANGAÇLIK NEDENLERİ

Araştırma sonuçlarına göre; zayıf benlik kavramı, başarısızlık duyguları ve olumsuz iç konuşmalarla sıkı bir ilişkisi olduğu utangaçlık nedenleri olarak gösterilmektedir. Çocukların erken yaşlardan itibaren kısıtlı sosyal yaşantı geçirmeleri de utangaçlığa zemin hazırlayan nedenlerden biridir. En büyük hatalardan biri olan ve anne babanın çocuğun kişilik özelliklerini değiştirmeye çabalamaları, sevgilerini bu iş için kullanmaları da bu psikolojik rahatsızlığa sebebiyet verir. Yine aileler tarafından sıkça yapılan hatalardan birisi ise; çocuğun kardeşi ya da başka çocuklarla karşılaştırılmasıdır. Ayrıca okuldaki başarısızlıklarda bu rahatsızlığı tetikler.

UTANGAÇ BİR ÇOCUĞA SAHİP OLAN AİLELERE BİRKAÇ ÖNERİ

Utangaçlığın ne kadar devam edeceği, çocuğa gösterilen tutuma bağlıdır. Bu yüzden aileler çocuklarını rahat bırakarak, yavaş bir şekilde dengesini bulmasına fırsat verilebilir. Aileler çocuklarının hatalı davranışları karşısında ayıplayarak utandırmamalıdır. Özelliklede başkalarının yanında bunu yapmak çocuklardaki utangaçlığı daha da arttıracağı için bu konuda aileler çok dikkatli olmalıdır.

Çocuklarınıza olan sevginizin daimi olduğunu göstermek için oyunlarına katılmaya çalışın. Böylece çocuklarınız sevginize ve sürekliliğine inanacaktır. Bu da onların kendilerine olan güvenini arttırıp, utangaçlığı üstlerinden atmasına yardımcı olacaktır.

Rate article
Add a comment