Çok Sık İdrara Çıkma Nedenleri ve Tedavisi

sık idrara çıkma nedeni Sağlık

Orta yaşlar ve üzeri yaşlardaki bireylerde çok sık görülebilen şikayetlerin arasında sık idrara çıkma unsuru bulunmaktadır. Ancak çok sık idrara çıkma durumu prostat hastalığının belirtisine değil, alt idrar yolu sorunlarına işaret edebilmektedir.

Prostat büyümesi benzeri belirtiler verebilen bu hastalıkların tanı ve tedavilerinde geç kalınmaları, mesane kanseri gibi son derece önemli problemlerin meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. 40 yaşını daha geçmemiş olan bireylerde prostat büyümesi ve prostat kanseri kaygısı sebebi ile genel olarak idrar beraberinde bütün şikayetler prostat ile ilişkilendirilebilmektedir. Mesane ve prostat ilişkisi nedir? Mesane ve bundan sonra alt bölmedeki alt idrar yolu ile ilgili olan birçok sağlık sorunu benzeri işaretler verebildiği için idrar yapma beraberinde yakınmaları tek prostat hastalığına bağlamak oldukça yanlış bir işlemdir.

Bu sorunlarla ilgili bir ürolok doktoruna başvurulduğu takdir de muayeneye ilave birkaç basit tetkik ile yakınmaların sebebi ortaya rahatlıkla çıkarılabilmektedir. Bu sayede sağlık sorunları oldukça basit tedaviler ile iyileştirilebilmektedir. Ayrıca tedavilerde geç kalınılması unsurunda hayati tehlikeli hastalıklarında önüne geçilebilmektedir. Prostat büyümesi benzeri belirtiler sunabilen sağlık sorunlarının en sık görülenleri mesane kanseri, aşırı aktif mesane, idrar yolu enfeksiyonu, prostat iltihabi gibi hastalıklar mevcuttur.

Mesane Kanseri ve Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma sebepleri arasında mesane kanseri de bulunabilmektedir. Alt idrar yolu sistemi semptomlarının çok sık sebebi genel olarak iyi huylu olan prostat büyümesi olabilmektedir. Fakat her iyi huylu olan prostat hastalığı idrar beraberinde yakınmalara da sebebiyet vermemektedir. Prostat büyümesi sadece içten geçen idrar kanalı daraltılırsa belirti sunabilmektedir.

Şeker Hastalığı ve Sık İdrara Çıkma

Şeker hastalığının da en sık belirtilerinden birisi sık idrara çıkma durumudur. İdrara şeker geçişi sebebi ile ortaya çıkan bu sorunun tanısı da basit bir idrar tahlili ile konulabilmektedir. Bu hastalığın tedavi edilmesi ile yine idrar şikayeti çabucak düzelebilmektedir. Nokturnal poliüri ismi sverilmiş olan gece fazla idrar üretemeye sebep olan hastalıkta hiç prostat büyümesi oluşmadığı halde idrara sıkça çıkılabilmektedir.

Bel fıtığı eğer idrar torbasına gidiyor olan çeşitli sinirleri sıkıştırıyor ise hastalar oldukça sık bir şekilde idrara gidebilmektedirler. Ayrıca idrara çıkmakta da çeşitli zorluklar yaşayabilmektedirler. Bel fıtığı tedavi edilirse idrar sorunu çözülür mü? Bel fıtığının tedavi edilmesi ile idrar problemleri de düzelebilmektedir. İleri yaşlarda görülebilen Parkinson sağlık sorunu gibi beyin ve sinir sistemlerini doğrudan ilgilendiren çeşitlşi hastalıklarda yine idrar torbasına gidiyor olan sinirlerin tutulması unsurunda idrar kaçırma dahil birçok alt idrar yolu kaygıları görülebilmektedir.

Rate article
Add a comment