Deneme Netlerine Göre Hedef Belirleme

Deneme Netlerine Göre Hedef Belirleme Faydalı

Deneme netlerine göre hedef belirleme ile ilgili yazı dizimizi siz değerler öğrenci dostlarımız için hazırladık. Üniversite sınavının temel taşı olan YGS sınavına girecek olan adayların önünde zorlu bir süreç bulunmakta. Aylardır YGS’de çıkacak olan sorular üzerine araştırma yapan birçok öğrenci aynı zaman’da LGS üzerine de oldukça yoğun bir hazırlık içerisine girmektedir. Bu zorlu sınav süreçleri içerisinde akıllı ve bir düzen içerisinde ders çalışacak olan kişiler motivasyonlarını daha yüksek tutacaklarından ötürü sınava iddialı girerek iyi bir puan almaları halinde diğer rakiplerinin önüne geçerek hayallerini gerçekleştirebilecekler. İyi bir puan alma doğrultusunda istedikleri üniversitenin bölümüne rahatlıkla yerleşeceklerdir.

Bu konu üzerine olan hedeflerini erkenden belirleyen grup adayları diğer karamsar düşünen ve hedef koymayan adaylara göre daha önde bir yol izlemektedirler. Deneme netlerine göre hedef belirleme üzerine başta olmak üzere birçok ayrıntıyı dikkate alarak bu kapsamda ilerleyen kişiler sadece bölüm ve mesleki üzerine başarıları değil, aynı zaman’da hedeflerinde bulunan üniversiteyi de rahatlıkla kazanabilmektedir. İşte tamda bu konuda birçok üniversite sınavına hazırlanan aday ne yazık ki hedef belirlemeyerek her şeyin birbirine karışmasını sağlamaktadır. Hedef belirleme etkeni daimi olarak öncelikle aklınızda oluşturulmalı.

ADAYLAR NEDEN HEDEF BELİRLEMEZ? Hedef Belirleme Kararsızlıkları

  • Okuyacakları bölümle ilişkili olarak hangi meslek üzerinde bir türlü karar verememeleri,
  • Hedeflerine yönelik kararsız kalmaları,
  • Puanlarının açıklanmasını bekleyerek, bu puanlara göre tercih vermek istemeleri,
  • Üniversiteler ve bununla ilişkili olarak bölümler hakkında pek bir bilgiye sahip olmamaları,
  • Birden fazla bölüme yönelik tercih yapmamaları ve bu tercihlerin kendileri için puanlarına göre belirlenmesini beklemeleri.

HEDEF BELİRLEMENİN FAYDALARI NELERDİR?

  • İlgili programın kaç puan üzerinden değerlendirildiğini bilecekler.
  • Her bir testten kaç adet net almaları gerektiğine dair bilgili olabilecekler.
  • Alacakları hedef puana yönelik türüne göre nasıl çalışacaklarını bilecekler.
  • Çalışmalarına yönelik bu azimlerini hedeflerine yönelterek, ilgili hedefe ne denli bir yakınlıkta olduklarını ve aynı zaman’da ne kadar bir zaman diliminde ulaşabileceklerini takip altında tutabilecekler.

YGS DENEMELERİNE NE ZAMAN BAŞLANMALI?

YGS sınavı için yapacağınız deneme çözümlerinizi YGS konularının %75’lik bir dilimini bitirdikten sonra başlamanız daha sağlıklı olacaktır. Geri kalan bu dilim az bir zaman alacağından ötürü denemelere hemen başlamanız daha faydalı bir verim sağlamakta. Bu nedenle YGS adayının günlük deneme çözümlerini sınav tarihine çok az bir zaman kala yapması kesinlikle önerilerimiz arasında yer alan bir etken olmakta. Tabi, verdiğimiz bu öneri kişiden kişiye değişiklik gösteren bir faktör olmakta. Sıklıkla çözeceğiniz tüm bu denemelerin zaman ile alakalı olarak size fayda sağlayacağını da unutmamalısınız. Denemeler içerisinde bir testi çözerken, çözme hızınızın pek bir önemi yoktur. Test içerisinde yer alan tek bir konu üzeri olduğundan ötürü bunu es geçmeniz ve hızlıca çözmeniz faydanıza olacaktır. Sınav’da ise tam tersine olup, her konudan soru önünüze geleceğinden ötürü daha sakin ve odaklı bir çözüm sergilemelisiniz. Odaklama ve hedef belirleme etkeni içerisinde çözüme dayalı bir finale imza atabilirsiniz.

Rate article
Add a comment